VIDEO: Jelen vskočil přímo před auto, řidič i díky asistentům zastavil včas

  15:36
Obrovské štěstí měl na Českolipsku řidič osobního automobilu, kterému do cesty přistál statný jelen. Řidič i díky brzdovým asistentům včas zastavil a se zvěří se střetl jen minimálně. Podle policistů dochází k nehodám se zvěří nejčastěji právě na Českolipsku.

Statný jelen skočil řidiči Tomáši Dvořákovi do cesty v úterý ráno mezi Práchní a Novým Borem.

„Byl to mžik. Díky bohu za reflexy a vynikající služební auto, ve kterém máme výbavu asistenta silnějšího přibrzdění,“ přiblížil situaci Dvořák, který tou dobou jel zhruba sedmdesát kilometrů v hodině.

Z videa je patrné, že jelen nejdřív vysoko vyskočil a následně dopadl přímo před Dvořáka. Ten se s ním lehce střetl pravou částí nárazníku.

„Lehkou stopu mám nad černou mřížkou v nárazníku, ale to je jen špinavé,“ zhodnotil újmu na voze Dvořák.

Podle něj je na jednu stranu pochopitelné, že je teď podél silnic hodně zvířat, neboť jsou v říji. „Na druhou stranu to i tak nečekáte. Létající jelen, to je prostě nečekané překvapení,“ dodal řidič.

Silnice, po které Dvořák mířil na služební schůzku, je opatřena značkou varující před zvýšeným výskytem zvěře. Lesnaté Českolipsko je pak v Libereckém kraji okresem s nejvyšším počtem střetů zvěře s motorovými vozidly.

„V letošním roce evidujeme na Českolipsku už 332 takových střetů, za loňský rok jich bylo 556 a v roce 2020 jich bylo 475,“ upozornila policejní mluvčí Ivana Baláková.

Alespoň částečným řešením má být nový ekodukt, který roste u Bílého Kostela. Ten vzniká na hlavním tahu od Liberce směrem na Českou Lípu v místě, kde dříve docházelo k nejčastějším střetům aut se zvěří v republice.

K nehodě došlo mezi Práchní a Novým Borem.

K nehodě došlo mezi Práchní a Novým Borem.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: