Úly někdo zničil, plačící děti nedbaly žihadel a zachraňovaly zbylé včely

  13:42
Na pozemek včelaře Martina Pavlíka v Mníšku u Liberce v noci na středu někdo vlezl přes plot, strhl úly a rozdupal hibernující včely. Ty, co přežily, zůstaly celou noc na dešti a podchladily se. Spoušť našla druhý den včelařova manželka. Do záchrany se hned pustily i děti, pro které muž úly stavěl.

Podle Martina Pavlíka, který se se ztrátou včelstev těžko vyrovnává, se na včelách pomstil pravděpodobně jiný včelař. Rozšlapal totiž dva úly a třetí, který byl zavřený, ignoroval.

„Je mi z toho do breku, snažím se včelařit tři roky. Pomáhá mi s tím kamarád, med z toho skoro nemám. Ale dělám to pro děti. Pak přijde někdo takový a všechno zničí během pár minut. V noci jsem z toho nespal,“ říká rozrušený včelař.

Většina včel umřela, zbytek je podchlazený. Ty, co zůstaly na plástvích, s dětmi posbíral.

„Děti mi pomáhaly a brečely. Syn dostal pár žihadel, ale zachraňoval, co šlo,“ dodává Pavlík.

Zevrubnou prohlídku úlů chce udělat co nejdříve, musí ale počkat, až se oteplí. Hlavním úkolem bude najít královnu. Pokud přišla o život i ona, včely nemají šanci.

„Myslím si, že to byl včelař s velikostí bot 42 až 43. Nedotkl se úlu, který byl zavřený, asi si myslel, že v něm nic není. Ve tmě si nevšiml, že je tam otevřené očko. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by ten člověk nezničil všechno. Rozhodně ale neměl vztah ke zvířatům,“ říká Pavlík, který má úly asi čtyřicet metrů od domu.

Ráno, když jel do práce, si ničeho nevšiml. Zubožené včely objevila ve středu manželka, která zaslechla hučení a šla se podívat, co se děje.

Škody odhaduje Pavlík asi na 12 až 16 tisíc korun, záleží, jestli včelstvo přežije. Rozštípnuté úly prý ještě půjdou opravit. Nejhůř ale snáší bezmoc a myšlenku, že někdo dokáže ublížit bezbranným včelám, které už v zimním období odpočívaly.

Začínat zase od nuly

„Kdyby je ukradl, tak alespoň žijí. Ale on je zabije,“ nepřestává Pavlík opakovat. Ze šoku se zatím nevzpamatoval, už ho ale trápí pochybnosti, jestli si pořizovat nová včelstva. Stojí to dost peněz, času a hlavně úsilí.

„Je to piplačka začínat zase od nuly. Navíc s tím, že si může někdo přijít a zničit to. Nevíte, čeho je takový člověk schopný,“ říká.

Už mu přišly soucitné zprávy od kamarádů včelařů s nabídkami na pomoc. Včelařská komunita je podle něj silná, což mu dodává naději a sílu pokračovat.

Případ řeší policie z obvodního oddělení v Chrastavě, zahájila trestní řízení za porušování domovní svobody a pravděpodobně ho rozšíří také o přečin poškození cizí věci. Za to hrozí pachateli až dva roky vězení.

„Právní kvalifikace bude závislá na konečné výši škody,“ informovala mluvčí krajské policie Ivana Baláková.

Autor: