Před libereckou radnicí už se tyčí douglaska. Čeká jen na ozdoby

  18:12
Vánoční stromek před libereckou radnicí už čeká na ozdobení. Během dopoledne jej dobrovolní hasiči z jednotky Liberec-Sever pokáceli a převezli z Horního Hanychova.

„Letos to bylo trochu náročnější, protože je strom hodně košatý,“ vysvětlil hasič Jan Čmuchálek. Velká komplikace to ale podle něj nebyla. Jen převoz trval déle, než čekali.

Letos bude náměstí Dr. Edvarda Beneše zdobit Douglaska tisolistá, která vyrostla v zahrádkářské kolonii v Řepné ulici. „Je to něco mezi smrkem a jedlí, ale má o malinko delší zelené jehličí a naopak menší šišky. Je odolnější než například smrk,“ popsala mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. 

Loni byla vánočním stromem Liberce jedle bělokorá, předloni smrk stříbrný a předchozích deset let smrk ztepilý.

Stejně jako v předchozích letech musí hasiči strom zkrátit. „Na výšku 14,5 metru, což je délka, která umožňuje zajistit dostatečnou statiku a odolnost vůči povětrnostním vlivům,“ vysvětlila mluvčí Kodymová.

Se zdobením stromu se začne ve středu večer. Postupně na douglasku pracovníci firmy specializované na výškové práce navěsí přes sto ozdob, z nichž zhruba dvacítku vyrobily děti z libereckých mateřských škol. Podle mluvčí se do vytváření ozdob zapojili nově také obyvatelé Liberce. Nahradili tak školáky, kteří kvůli pandemii zůstali doma.

Rozsvícení bude netradiční

Netradiční bude letos kvůli koronaviru i slavnostní rozsvícení stromu. Koná se v neděli 29. listopadu v 17.30 hodin a bude online. Vánoční atmosféru si tak lidé tentokrát neužijí přímo na náměstí, ale pouze před monitory počítačů.

Kvůli protikoronavirovým opatřením se v některých městech nebudou adventní akce konat vůbec. Například Turnov už zrušil rozsvícení vánočního stromu, řemeslnické trhy i novoroční ohňostroj.

Autor: