Přesun stromu v Liberci zbrzdila brána, hasiči si museli lehnout pod větve

  16:18
Sněhové vločky dopadající na kapuce zvědavců doprovodily příjezd vánočního stromu před libereckou radnici. Patnáctimetrový smrk ztepilý tam v pátek odpoledne zamířil z ulice České mládeže, kde rostl přes čtyřicet let.

„Je nám to líto, ale už ohrožoval okolí. Začal nám zvedat a deformovat altán, kde v létě sedíme. Dokonce hrozilo, že se skácí na silnici,“ vysvětlil důvod nevyhnutelného pokácení spolumajitel stromu Petr Špelda. „Před lety ho chtěl pokácet tchán, který s námi už bohužel není, tak jsme mu splnili přání,“ podotkl.

Kvůli kácení a transportu stromu nesměla auta na jindy vytíženou silnici, která vede do průmyslové zóny nebo na Ještěd. Místo nich trůnil na asfaltu jeřáb a tahač, na kterém strom následně doputoval před radnici.

„Strom není moc velký, tak se vezl dobře. Nevezli jsme ho poprvé, takže už jsme sehraní,“ svěřil se řidič tahače Jindřich Dubský.

Jediná komplikace nastala při průjezdu bránou vedle radnice. „Větve jsou až na zem a jsou tak pevné, že by dokázaly vyrvat sloupky. Museli jsme zvednout tahač, aby se nám ulehčila práce,“ upozornil Dubský. Někteří hasiči si tak museli pod větve lehnout a nadzvednout je.

Strom nakonec spočinul před libereckou radnicí kolem třinácté hodiny. Jeho slavnostní rozsvícení je na programu v pátek v 17 hodin. Oproti loňskému roku ho nebudou zdobit výrobky dětí, ale herrnhutské hvězdy.

„Na stromě tak bude kombinace světelných řetězů s hvězdami,“ přiblížil manažer adventních trhů Ondřej Červinka. Strom poté doplní i oblíbené vyhlídkové kolo a kolotoč. Novinkou bude motorový vláček, který bude vozit děti mezi vánočním trhem u radnice a trhem na Soukenném náměstí.

Autor: