Vandal zničil unikátní dřevěné posezení u ohně navržené libereckými studenty

  15:14
Kruhové posezení u ohniště, které navrhli a postavili studenti Technické univerzity v Liberci, zničil neznámý vandal. Dřevěný objekt stál u harcovských kolejí od loňského podzimu a vznikl ve spolupráci s islandským architektem.

Neobvyklá dřevěná stavba stála v údolí pod lávkou, která spojuje kampus s kolejemi. Nyní lze na místě spatřit jen kusy prken, mezi kterými se povaluje zábavní pyrotechnika. Část dřeva navíc chybí.

„Je to skutečně zničené. Neznámý pachatel nebo pachatelé to poškodili,“ potvrdil zkázu díla mluvčí univerzity Radek Pirkl.

O poničení unikátní stavby se vedení univerzity dozvědělo ve čtvrtek odpoledne. „Zabývá se tím Fakulta umění a architektury. V pondělí se vedení fakulty sejde a rozhodne, zda stavbu obnoví nebo ne a jestli poničení vandalem budou hlásit policii,“ zmínil mluvčí.

Dílo vzniklo na podzim

Kruhovou stavbu s ohništěm a posezením v rokli pod ocelovou lávkou vytvořil islandský architekt Dagur Eggertsson spolu se studenty Fakulty umění a architektury loni na podzim na společném workshopu. Toho se zúčastnilo deset studentů napříč fakultními katedrami a ročníky.

Studenti si tak mohli vyzkoušet práci v mezinárodním týmu. Sami stavbu navrhli a postavili. Účelem bylo vytvořit pod univerzitní lávkou místo pro setkávání s ohništěm, které se zde zároveň stane orientačním prvkem.

„Účel vycházel z potřeby místa studentských kolejí, které žádný podobný objekt nemělo. Nabízí tak studentům alternativu pro trávení času během příjemných večerů,“ stojí v anotaci projektu.

Stavba se skládala z šestadvaceti svislých čtyřmetrových latí umístěných do kruhu se čtyřmetrovým průměrem. Ve spodním prstenci byla v jednotlivých mezerách pravidelně rozmístěna prkna pro sezení i odkládání. Ve stavbě, jež měla ve svém středu v kamenné podlaze vyznačeno ohniště, se mohlo posadit až patnáct lidí.

Stavba stála pod lávkou spojující kampus s kolejemi.

Stavba stála pod lávkou spojující kampus s kolejemi.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: