iDNES.cz

Frýdlant oslavuje vévodu, Albrecht z Valdštejna se znovu postavil Švédům

  20:10
Vivat vévoda! Vivat Frýdlant! Tisíce lidí si o víkendu připomínají Albrechta z Valdštejna, slavného vojevůdce a stratéga počátku 17. století. Vrcholem Valdštejnských slavností ve Frýdlantu je rekonstrukce bitvy. Ta první se odehrála v sobotu.

Program slavností ale vypukl už v pátek. Nejzvučnějším interpretem, který obsadil pódium pod frýdlantskou radnicí, byla slovenská kapela No Name.

Právě náměstí T. G. Masaryka je po celou dobu slavností, které trvají až do neděle, středobodem programu. Hostilo například slavnostní příjezd vévody Albrechta z Valdštejna do města v sobotu před polednem.

„Jsem nesmírně rád, že po té morové pauze, kterou jsme si všichni museli dát, se zase můžeme setkat po čtyřech letech na náměstí,“ přivítal vévodu starosta města Dan Ramzer. Narážel tím na pandemii koronaviru, kvůli které se slavnosti konané jednou za dva roky neuskutečnily v roce 2021.

„Jsem potěšen, že po mnoha letech se zde společně můžeme setkati, abychom alespoň na chvíli zakusili našeho národního pokladu. A tím je naše společná historie a tradice. Tyto slavnosti ale nejsou jenom o dějinách, ale i o setkání všech lidí dobré vůle. Všech lidí, kteří milují tuto zem, tuto řeč a tyto tradice,“ zahájil událost vévoda tradičně ztvárněný Miroslavem Kněbortem.

Od starosty následně převzal klíč od města. „Přeji vám, aby slavnosti k poctě vašeho jména byly spravovány vámi a vaší družinou v míru a právu, jak náleží,“ vyslechl si vojenský stratég od starosty.

„Tímto ztvrzujeme, že po celou dobu naší přítomnosti žádná cizí ani vlastní vojska nebudou toto krásné město a tuto krásnou zemi rabovati, páliti či násilniti. O to se postaráme,“ přitakal vévoda a vyrazil na obhlídku města, jehož ulice tradičně zaplnili stánkaři.

Tu voněly kožené výrobky, jinde zase mýdla nebo sirupy. Plameny grilů olizovaly steaky, špízy nebo klobásy. Své umění předváděl nožíř, ale i cukrář. V krčmě mezitím tekla medovina proudem.

Přes 500 válečníků

Zdánlivý klid a mír ale narušil vpád švédských vojáků, kterým se na nedaleké louce musel vévoda poprvé v sobotu odpoledne postavit. Celkem se spolu utkalo přes 500 mušketýrů, pikenýrů či dělostřelců.

Jedním z válečníků byl i David Ksandr, velitel Matthias Gallas Regimentu. „Byli jsme požádání, abychom představovali jeden ze švédských oddílů,“ poodhalil svoji roli Ksandr a vysvětlil, oč na louce za restaurací kráčí.

„Není to konkrétní rekonstrukce. Tady v okolí k žádné bitvě v období třicetileté války nedošlo, takže je to spíš ukázka historického vojenství. Aby si lidé dokázali představit, jaké tam byly typy vojáků, jak se bojovalo nebo jaká byla taktika.“

Podle Ksandra platil Albrecht z Valdštejna za skutečnou hvězdu mezi veliteli. „Ve své době postavil jednu z největších armád tehdejší Evropy. Říká se o něm, že to byl první vizionář a manažer, který se o armádu dokázal postarat.“

Jeho slova vévoda potvrdil i na trávě za Frýdlantem. Přestože Švédi vedli s jeho vojskem vyrovnaný souboj, nakonec uznali, že je Albrecht z Valdštejna, alespoň na slavnostech nesoucích jeho jméno, neporazitelný, a vzdali se. Další rekonstrukce bitvy je na programu v neděli ve 14 hodin.

Autor:
zpět na článek