iDNES.cz

Liberecká nemocnice chce zřídit léčbu psy, pomáhají zbavovat depresí

  6:40
Liberecká nemocnice chce vylepšit služby pro pacienty i zřízením canisterapie. Jde o léčebnou metodu, která spočívá v kontaktu pacienta se psem.
František je čínský chocholatý pes a spolu s fenkami Fífou a Snoopy dochází do...

Psi jsou pro pacienty rozptýlením, zbavují je i depresí. (ilustrační snímek) | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Canisterapii využívají třeba nemocnice v pražské Krči, Motole, Mladé Boleslavi nebo Tanvaldu. Byli bychom rádi, kdyby se někdo takový objevil i u nás,“ řekl vedoucí dobrovolnického centra liberecké nemocnice Tomáš Hendrych.

Velká poptávka po canisterapii je například ze spinální jednotky, kde se léčí pacienti s poraněním míchy. Zájem je i na rehabilitaci, léčebně dlouhodobě nemocných, na psychiatrii i dětském oddělení. Kontakt se psem přináší dlouhodobě hospitalizovaným pacientům rozptýlení, pomáhá vylepšovat paměť a zbavovat depresí.

Současně ale hlazení a mazlení se psem pomáhá nemocným procvičovat některé části těla. Prospívá při procvičování chůze, pohybu paží, rukou a prstů.

„Měli jsme tady šikovnou paní na canisterapii, ale bohužel se odstěhovala jinam. Stále se nám ji nedaří nahradit. Jsme ochotni uhradit i náklady na canisterapeutický kurz a závěrečné zkoušky pro psa, protože jde o metodu, která je pro pacienty velmi účinná. Určitě bychom takového člověka zaměstnali na poloviční úvazek, možná i na plný,“ zmínila ředitelka ošetřovatelské péče krajské nemocnice Liberec Marie Fryaufová.

Pro canisterapii se využívají různá plemena psů, a to jak s průkazem původu, tak i bez něj.

„Některé nemocnice také používají další zvířata, jako třeba kočky, morčata, dokonce i strašilky. Dokonce canisterapii provádí i na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kde jsou pacienti ve velmi těžkých stavech,“ dodal Hendrych.

Autor:
zpět na článek