iDNES.cz

Děti se na školní zahradě starají o čmeláky, k záchraně motivují i rodiče

  15:08
Ve školní zahradě plné stromů a lučních květin stojí ve stínu barevná bedýnka. Při bližším poslechu bzučí. Jde o čmelín, ze kterého pravidelně za potravou vylétávají chránění čmeláci skalní. Základní škola Náměstí Míru si je nechala jako první liberecká škola přivézt kvůli ekologické výchově od sdružení Čmeláci Plus.

Teď v rámci unikátního projektu pomáhá podporovat a propagovat tento vzácný hmyz (Bombus lapidarius). Děti navíc učí, jak čmeláky chránit a vytvářet jim podmínky pro větší rozšíření do přírody.

Kvůli nedostatku potravy a vhodných míst k hnízdění totiž čmeláků dramaticky ubývá. 

„Na začátku června bylo uvnitř asi dvacet čmeláků. Děti byly nadšené, když nám lidé ze sdružení Čmeláci Plus čmelín přivezli a čmeláci začali vylétávat a poznávat okolí. Včelí matku si pojmenovaly Amálka. Teď v rámci environmentální výchovy sledují, jak čmeláci pracují, dozvídají se o jejich životě či o podmínkách, které potřebují k přežití. Nemají z nich vůbec strach. Teď už je uvnitř několik desítek až stovek čmeláků,“ popsala zástupkyně ředitelky školy Barbora Melicharová. 

Na školní zahradě s hmyzími domky, velkým jezírkem, ptačími budkami nebo trouchnivějícím dřevem pro rozmnožování hmyzu, nenajdete anglický trávník. Opodál se k nebi tyčí záhon náprstníků, v trávě kvete jetel. I díky tomu mají čmeláci na zahradě dostatek potravy.

„V Liberci se naši čmeláci původem od Rudné moc dobře adaptovali. Mají tam výborné prostředí. Žádný posekaný trávník, ale květnatou louku se spoustou potravy,“ pochvaluje si Ondřej Hercog za skupinu Čmeláci Plus.

Tento nevýdělečný spolek mimo jiné lidem přes Facebook radí, jak čmeláky chránit. Pomoci může každý. Třeba tím, že nenechá psa rozhrabávat hnízda v zemi. Nebo že si vytváří přírodě blízkou zahradu.

„Míst, kde se čmelákům daří, výrazně ubývá. Kromě toho, že si lidé dělají sterilní anglické trávníky bez potravy a života, ničí tyto opylovače chemie na polích. Jsou citliví i na měnící se klimatické podmínky. Letos je sezona špatná a je opravdu vidět velký úbytek čmeláků,“ zdůraznil Hercog.

Podle Melicharové už nyní získaly všechny školní děti ke „svým“ čmelákům vztah.

„Všechno, co jim říkáme o životě čmeláků, si opravdu zapamatují. Mají to prožité. Řada z nich už nadchla k ochraně čmeláků své rodiče. Pomohou už tím, že rodičům říkají, aby v trávě nechávali ostrůvky s květinami. Čmeláci a další hmyz budou mít dostatek potravy,“ uvedla Barbora Melicharová. Příští rok si chce ruprechtická škola pořídit další dva čmelíny. „Rádi bychom pomohli v rozmnožení dalším čmelákům.“

Oplodněné matky čmeláků skalních se na jaře, pokud přežijí zimní hybernaci, mohou vracet do svého původního hnízda. Tam založí novou generaci. „Loni se mi ze čtyř matek vrátila jediná. Přežití čmeláků je stále složitější,“ poznamenal Ondřej Hercog.

Autor:
zpět na článek