Policie zasahovala v autoškolách. Viní je, že za úplatky falšovaly zkoušky

  11:06,  aktualizováno  16:59
Liberecká krajská policie po ranním zátahu v Jablonci nad Nisou, Tanvaldu a okolí zadržela pět lidí z řad provozovatelů a majitelů autoškol i zkušebních komisařů. Podezírá je ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. Lidem totiž fiktivně vydávali potvrzení o vykonání zkoušek odborné způsobilosti potřebných k získání řidičského průkazu.

Podle informací MF DNES se na šizení podkladů pro vydání řidičských průkazů podílela také jablonecká Autoškola Čičmanec. Redakce u jejího sídla v pondělí po obědě zjistila, že jsou dveře zalepeny policejní pečetí, autoškola je uzavřená a nikdo neotevírá. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Podle informací MF DNES se na šizení podkladů pro vydání řidičských průkazů měla podílet mimo jiné také jablonecká Autoškola Čičmanec.

Redakce u jejího sídla v pondělí po obědě zjistila, že jsou dveře zalepeny policejní pečetí, autoškola je uzavřená a nikdo neotevírá. Několik lidí ze sousedství pak potvrdilo, že tu hned ráno parkovalo několik policejních vozů. Oba mobilní telefony na provozovatele byly po celý den vypnuté.

Policisté se objevili také na městském úřadu v Tanvaldu, kde sídlí místní dopravní inspektorát. Starosta města Vladimír Vyhnálek ale odmítl k zásahu sdělit jakékoliv informace s tím, že je vázán mlčenlivostí.

Policie povolala zásahovou jednotku

Policejní mluvčí Vojtěch Robovský naznačil, že kriminalisté prověřovali několik případů, u nichž pojali podezření, že pracovníci autoškol vydali potvrzení o vykonání zkoušek odborné způsobilosti, které jsou potřebné k získání řidičského oprávnění, přestože je žadatelé neabsolvovali.

„Provedli jsme několik domovních prohlídek spolu s prohlídkami nebytových prostor. Do akce byla také zapojena zásahová jednotka, jelikož jsme věděli, že jeden z pětice podezřelých je vlastníkem zbrojního průkazu a držitelem střelných zbraní,“ okomentoval Robovský.

Podle dozorové státní zástupkyně Lenky Šeberkové všech pět podezřelých policisté obvinili z několika trestných činů. „Jedná se o zvlášť závažné zločiny zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku. V případě jednatelů a majitelů autoškol pak o napomáhání při výše uvedených zločinech,“ sdělila Šeberková.

Dodala ovšem, že vzhledem k neveřejnému trestnímu řízení nemůže dále komentovat, o jaké autoškoly či zkušební komisaře se konkrétně jedná.

Policejní mluvčí Robovský pak upozornil, že se případ může rozšířit i do dalších míst po republice. „V rámci spolupráce jsme požádali naše kolegy i v dalších krajích České republiky o součinnost, zejména při vytěžování důležitých svědků,“ dodal Robovský.

Jen pro zajímavost: Autoškola Čičmanec působí dle svého webu také v Tanvaldu, Děčíně, Rumburku, Táboře či Českých Budějovicích.

Řešení může přinést zkušební organizace

Roman Budský, dopravní expert z projektu Vize nula a spolupracující s libereckým Týmem silniční bezpečnosti, hovořil o tom, že celý problém s falšováním závěrečných zkoušek v autoškolách může být daleko rozsáhlejší.

„Podobné případy jsou tak trochu veřejným tajemstvím. Nejde zdaleka o první takovouto kauzu a domnívám se, že jde jen o pomyslnou špičku ledovce. Je to hanba. Ačkoliv je v branži celá řada poctivých učitelů i komisařů, tito lidé tuto profesi pošlapali,“ domníval se Budský, taktéž bývalý učitel a majitel autoškoly.

Ten je přesvědčen, že musí dojít k systémové změně, jinak se problém nikdy nevyřeší. „Měla by existovat nějaká zkušební organizace. Ta by zaměstnávala zkušební komisaře, kteří by nedělali nic jiného, jen zkoušeli. Všichni po Česku by byli zaměstnanci jen jedné organizace. Také se musí zavést systém permanentního monitorování zkoušek. Automatický software by v něm sledoval, zda v nějakých místech nedochází k anomáliím. Doporučuji také, aby byly zkoušky zaznamenávané zvukově i obrazově,“ popsal expert a doplnil, že u řidiče, který neprošel pořádně zkouškami je mnohonásobně vyšší riziko, že způsobí dopravní nehodu. „Není to otázka, zda se něco stane, ale kdy se něco stane,“ uzavřel Budský.

Autor: