Hasiči, zdravotníci i policisté vyjedou v Turnově z jednoho areálu

  8:52
Jedna budova pro hasiče, druhá pro policisty a třetí pro zdravotnickou záchrannou službu. Společný areál pro všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) má vyrůst v Turnově na Vesecku poblíž silnice I/10 a nesmí překročit nabídkovou cenu 260 milionů korun bez daně. Na tom se shodli krajští radní, kteří schválili zahájení výběrového řízení.

Integrované výjezdové centrum by v Turnově mohlo sloužit od roku 2026. | foto: Liberecký kraj

„Stavět by se mělo začít nejpozději na začátku října letošního roku. Integrované výjezdové centrum (IVC) by pak mohlo sloužit od roku 2026,“ předestřel mluvčí kraje Filip Trdla.

Od prvotní myšlenky na centrum přitom podle ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje (HZS LK) uplynulo již osm let. „Původní záměr spočíval v přestěhování hasičské stanice a výjezdové základny zdravotnické záchranné služby. V roce 2020 k tomuto projektu ještě přistoupila Policie ČR s umístěním oddělení silničního dohledu,“ připomněl Jan Hadrbolec.

Podobné centrum v regionu není, zkušenosti s ním mají však například v Moravskoslezském kraji. Turnovští hasiči momentálně sídlí vedle autobusového nádraží, v záplavové oblasti. Stanici sice voda nikdy nezatopila, ale několikrát jim odřízla cestu a museli tak prostory dočasně opustit.

„To je důvod, proč hledáme řešení pro vybudování nových základen. Obdobný problém je i v Jablonném v Podještědí nebo v Semilech, kde máme stanice umístěné v záplavové zóně,“ podotkl Hadrbolec s tím, že v Semilech by mohlo vzniknout společné centrum pro hasiče a záchrannou službu v horizontu tří let.

Dobré podmínky v současné době nemají ani turnovští záchranáři, prostory v nemocnici jejich potřebám nevyhovují. Podle Vladimíra Richtera, člena rady kraje pro rezort zdravotnictví, nynější stav brání i rozvoji samotné nemocnice. „Výjezdové základny nemusejí být a nebývají v nemocnicích. Dost často se integrují, když to jde,“ dodal.

Kličkování městem odpadne

Objekty pro hasiče a zdravotníky budou mít společný dvůr, který má plnit i funkci reprezentativní. „Architektonické řešení objektů bude v první řadě navozovat pocit sounáležitosti a spolupráce jednotlivých složek IZS a zároveň zvýrazní drobné rozdíly mezi nimi,“ nastínil Richter. Všechny budovy budou mít v prvním nadzemním podlaží velkoprostorové společné garáže pro zásahová vozidla.

Umístění nové základny na Vesecku poblíž silnice první třídy je strategické i proto, že složky integrovaného systému nebudou muset kličkovat – často ucpaným – centrem Turnova. Výstavba IVC má trvat dvacet měsíců. Celý areál bude mít jednoho správce, tím bude hasičský záchranný sbor.

Náměstek hejtmana pro rezort majetku, investic a zakázek Zbyněk Miklík doplnil, že se bez výraznějších prodlev daří držet harmonogramu projektu, který si vedení kraje předsevzalo. Věří, že se podaří najít zhotovitele, který centrum postaví za nižší částku než zmíněných 260 milionů korun. „Předpokládám, že to vysoutěžíme trochu lépe. Teď jsou na stavebním trhu ceny příznivější, takže očekáváme mírnou úsporu,“ nadnesl Miklík. Nadto kraj počítá s dotací od ministerstva vnitra ve výši 110 milionů korun.

Nová základna vyroste ve Vesecku

Nová základna vyroste ve Vesecku

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz