Top selfie Libereckého kraje: Ještěd, skála z pohádky i záludný vodopád

  14:34
Památka do rodinného alba, pochlubit se na sociálních sítích. Pořízení selfie, tedy snímku sebe sama na okouzlujícím místě, může mít řadu motivací. A Liberecký kraj nabízí hned několik míst, která k pořízený selfie přímo vybízejí. Ať už jde o přírodní úkazy, nebo pozoruhodné stavby. Redakce iDNES.cz vybrala pět míst, kde se turisté i místní nejčastěji fotí.

Zámek Sychrov je ideálním místem na rodinný výlet. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

1 Skála z Pyšné princezny

Panská skála láká na výhledy do dálky.

Přezdívá se jí Varhany a je pozůstatkem čedičového návrší. Panská skála u Kamenického Šenova se ale také zapsala do srdcí milionů diváků pohádky Pyšná princezna. Právě zde se natáčela dramatická scéna, ve které princezna Krasomila a král Miroslav utíkají před vojáky.

„Co budeme dělat?“ táže se Krasomila v podání Aleny Vránové krále Miroslava, zatímco se opírá o jeden čedičový sloupek. „Musíme se dostat do země krále Miroslava,“ odpovídá král, jehož si zahrál Vladimír Ráž.

Sehrát stejnou scénu lze i dnes. Panská skála je zcela přístupná. Nachází se nedaleko Kamenického Šenova a je u ní rozlehlé placené parkoviště.

Na začátku léta se o Panské skále začalo hlasitě hovořit v souvislosti s výstavbou supermarketu Norma na nedaleké louce. Řada místních obyvatel se obává, aby nebyl poškozen krajinný ráz a především výhled z přírodní památky.

2 Kam Jiřík přivezl Zlatovlásku

Zámek Sychrov je ideálním místem na rodinný výlet.

Další fotopoint, další pohádka. Ale i představitel Jamese Bonda nebo Bollywood. Řeč je o zámku Sychrov nedaleko Turnova, který si oblíbili filmaři z celého světa. Natáčel se tu například snímek Kosmetička a zvíře, kde hlavní mužskou roli ztvárnil někdejší představitel Jamese Bonda Timothy Dalton. V roce 2010 pak park a nádvoří obsadila bollywoodská produkce filmu Rockstar.

Z českých snímků stojí rozhodně za zmínku Zlatovláska s Jorgou Kotrbovou a Petrem Štěpánkem nebo vánoční pohádka Klíč svatého Petra.

Jako princezny, princové nebo rockové hvězdy se budete cítit jak v zámecké zahradě, tak v parku, který odděluje zámek od placeného parkoviště. Park bývá hojně využíván i ke svatebním snímkům po obřadu v místní kapli.

3 Tři hvězdné sudičky

Zámek a hrad Frýdlant se tyčí nad řekou Smědou.

Hrad a zámek Frýdlant zaujme už z dálky. Majestátně se tyčí nad řekou Smědou a láká k prohlídce svých komnat. Z ochozů a věže pak slibuje nezapomenutelné výhledy.

I tato stavba zaujala filmaře. V roce 2021 ji do pohádky Jak si nevzít princeznu obsadil režisér Karel Janák. Útrobami hradu a zámku se proháněla Anna Fialová s Markem Adamczykem, po nádvoří se procházely sudičky v podání Ivy Janžurové, Daniely Kolářové a Nadi Konvalinkové.

Kromě obvyklých sbírek zámeckého nábytku a vybavení je součástí expozice také rozsáhlá sbírka zbraní, ojedinělá vrchnostenská kancelář, dětský pokojíček, zámecká koupelna nebo dochovaná kuchyně.

4 Záludný vodopád

Fotka u Mumlavského vodopádu je povinností každé návštěvy.

Nedaleko horského střediska Harrachov, na okraji krkonošských lesů, najdou turisté desetimetrový vodopád. Dravá řeka Mumlava si tu musela poradit s propastí tvořenou žulovými bloky, a vzniklo tak kouzelné místo lákající k návštěvě a pořízení selfie.

Zajímavostí jsou obří hrnce a kotle, zvané čertova oka, které dravý proud Mumlavy vymlel v žulových stupních. Po většinu roku voda padá z desetimetrové výšky dolů, ale jakmile přijde zima, mráz promění vodu v led a vykouzlí tak mohutný ledopád, originální dílo přírody.

Ale opatrně, ať si neublížíte! Loni v červnu si jedna z turistek pomýšlela na pěkné selfie s vodopádem, ale při focení sletěla po zádech do vody a nemohla se dostat ven. Nakonec jí pomohli další výletníci.

5 Nejšpičatější hora

Inverze pod Ještědem

Seznam míst by nebyl kompletní, kdyby v něm chyběl Ještěd, přezdívaný též nejšpičatější hora. Vysílač a hotel na Ještědu patří k ikonickým stavbám nejen Libereckého kraje, ale celého Česka.

Stavba ve tvaru rotačního hyperboloidu, postavená v letech 1966 až 1973, je vysoká téměř 100 metrů. Jejím autorem je architekt Karel Hubáček, kterému se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar.

Dříve k vrcholu jezdila lanovka, dnes se turisté musí spokojit s autobusem k chatě Ještědka, kde také mohou zaparkovat vlastní vůz a zbytek si dojít pěšky. Ještěd ale vynikne především z dálky. Stačí dojít ke sjezdovkám na hřebeni a pořídit snímek odtud.

Autor: