Tanvaldský Špičák obsadily těžební stroje, stromy ustoupí sjezdovkám

  8:34
Těžební stroje teď obsadily část svahu pod lanovkou Špičák II na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách. Rozsáhlé kácení souvisí s plánovaným rozšířením černé sjezdovky Slalomák a modré sjezdovky vedle vleku Zalomený. Lyžaři by se po vylepšených tratích měli svézt už tuto zimní sezonu.

Na Tanvaldském Špičáku probíhá rozsáhlé kácení. | foto: Skiaréna Jizerky

„Na Slalomáku bude zásah výrazně větší než na Turistické sjezdovce, která se rozšiřovala před dvěma lety. Turistickou se podařilo ve střední části rozšířit na 45 metrů, kdežto u Slalomáku dosáhne šířka až 100 metrů. Zasněžování tak bude nově umístěno po obou stranách sjezdové tratě, dále tam přibudou i ochranné sítě a další bezpečnostní prvky,“ zmínil ředitel areálu Pavel Bažant.

Vyjednat kácení na Tanvaldském Špičáku v rámci zlepšení služeb pro lyžaře nebylo podle něj jednoduché. Složité jednání s ekology trvalo přes dva roky. Celkem se v areálu rozšíří sjezdovky i s Turistickou, která už má úpravy za sebou, o čtyři hektary. Ne všichni však s odlesňováním kopce kvůli lyžování souhlasí. Na sociálních sítích se objevují i kritické hlasy, že stromy musely ustoupit kvůli kratochvílím lyžařů a že kopec bude za chvíli holý. Tanvaldský Špičák totiž postihlo rozsáhlé kácení stromů i kvůli likvidaci kůrovcové kalamity.

Rozšíření sjezdovek ale není jedinou snahou o modernizaci skiareálu. Už loni se podařilo pořídit nový, úspornější zasněžovací systém, rolbu a také nový přibližovací vlek. 

Teď je připravena projektová dokumentace na zlepšení zázemí pro lyžaře, jako je například budova s pokladnami, WC, lyžařskou školou, skidepotem a dětskou hernou, nový gastroprovoz či úprava parkovacích ploch.

Investice ovšem zbrzdila pandemie koronaviru, kvůli které byly uplynulou sezonu skiareály zavřené, ačkoliv sněhové podmínky byly výborné. Propady tržeb státní kompenzace nepokryla ani z poloviny.

Autor: