Kandidáti na primátora Liberce: Byty potřebujeme, není shoda, kdo je postaví

  14:22,  aktualizováno  5. září 12:26
Co dál s dosluhujícím plaveckým bazénem? Přibude v Liberci dostatek dostupných bytů? Dokáže být město energeticky samostatné? Na tyto a mnoho dalších dotazů odpovědělo v primátorské superdebatě s moderátory Jaroslavem Pleslem a Vladimírem Vokálem šest uchazečů o post primátora severočeského krajského města.

Pozvánku do pražského studia přijali současný šéf radnice Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecké kraj), Šárka Prachařová (ANO), Petr Židek (ODS + Unie pro sport a zdraví), Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem), Jan Hruška (Piráti) a Svatopluk Holata (SPD).

Všechny strany a hnutí mají ve svém programu opravu městského bazénu. Ten stávající, postavený v polovině 80. let minulého století, je na hranici životnosti. Jeho opravu připravovalo už předchozí vedení města, které však schytalo kritiku za to, že rekonstrukce bude moc drahá. Tehdy se přitom náklady pohybovaly kolem 350 až 400 milionů korun. Za současného vedení a situace na stavebním trhu už se náklady blíží téměř jedné miliardě.

Bazén je nejdůležitější investicí pro hnutí ANO. „Jdeme do voleb s mottem reálné cíle, ne vzdušné zámky. Určitě je třeba investovat, hlavní investicí pro nás je bazén, který musíme dotáhnout. Potom jsou to byty, bezpečné chodníky,“ uvedla na začátku debaty Šárka Prachařová.

Podle Svatopluka Holaty z SPD by hlavní investicí měla být doprava. „Je krásné stavět byty, kam nemohou lidé přijet, kde nemohou parkovat. Vše je podmíněné dopravní infrastrukturou. Bazén ale šidit nechceme,“ dodal Holata.

Město podle současného šéfa radnice potřebuje spoustu investic. V době ekonomické krize ale není možné cokoliv slibovat, řekl Jaroslav Zámečník. „Slibovat něco je v tuto chvíli nezodpovědné. Jestli opravit bazén, nebo zajistit teplo lidem, volím pomoc našim občanům,“ prohlásil.

Piráti si kladou za cíl dokončit dlouhodobě plánované projekty. „Chceme rekonstrukci Pastýřské ulice či revitalizaci Harcovské přehrady,“ doplnil Jan Hruška. Jaromíru Baxovi pak chybí finance ve veřejném prostoru. „Chodníky, veřejná zeleň, náměstí, dětská hřiště - na to se dávaly peníze jen ve chvíli, kdy zbyly. Na stavu města je to vidět,“ míní Baxa.

Nové byty

Liberec se potýká s nedostatkem bytů. Město nechává sice opravovat staré městské domy, ale za čtyři roky roky tímto způsobem získalo pouze desítky bytů, což pro stotisícové město není dostačující.

„Město má kolem 33 tisíc bytů, tři tisíce nejsou obsazeny. Potřebujeme najít dalších pět tisíc bytů, aby město mohlo růst na 120 tisíc obyvatel. Lokality jsme už našli,“ představil současnou situaci a plán Starostů a nezávislých Jaroslav Zámečník.

Vítězové předem. Volby v kraji někde zachraňují jen hasiči nebo sportovci

„Město sice má pozemky, na kterých může developovat. Nemyslím si ale, že město je dobrý stavitel. Byty už mohly být hotové,“ reagoval Petr Židek z ODS.

„Nemyslím si, že rolí města je být dobrým developerem,“ souhlasila Prachařová. Uvedla také, že cílem hnutí ANO je spolupráce s developery, startovací byty, rekonstrukce bytového fondu či obnovení myšlenky družstevního bydlení, která dostupnost bytů zvýší.

Podle Jaromíra Baxy z hnutí Liberec otevřený lidem potřebuje město padesát nových bytů každý rok. Hruška z Pirátů navrhuje rekonstrukci bytů, založení developerské městské společnosti či městské nájemní agentury. Pro SPD jsou pak prioritou byty pro mladé rodiny. „Město může nabídnout pozemky a vhodné lokality, kde bude vyřešená doprava,“ dodal Holata.

Sociální služby

Dalším z témat k debatě je otázka sociálních služeb. Program na jejich rozvoj není v kampaních jednotlivých stran a hnutí akcentovaný, demografická křivka nicméně stoupá. Je stále více lidí v důchodovém věku a kapacity pro jejich ubytování a péči nejsou dostatečné.

„Populace stárne, je třeba se tím zabývat. Rozvoj musí být koncipován tak, aby pokryl potřeby lidí. V desateru máme výstavbu stacionáře pro seniory a handicapované. Otázka je, kde na to vzít,“ přiznal Holata z SPD.

Liberec chce proměnit chátrající pavilon výstavních trhů na infocentrum

Rozvoj sociálních služeb považuje za jeden z hlavních úkolů města současný primátor Zámečník. „Chceme zvýšit počet míst v domovech pro seniory, v současné době je jich 300, chceme toto číslo navýšit o sto. Zároveň také plánujeme přidat peníze do sociálních služeb, a to ze současných sedmi na dvanáct milionů,“ řekl zástupce hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

Hruška s Baxou se shodli na tom, že je důležité zajistit víceleté financování sociálních služeb. „V současné době dostávají peníze z roku na rok a nemohou nic plánovat,“ řekl Hruška.

Pro Šárku Prachařovou je pak základem dostat peníze do stávajících služeb. „Neměli bychom také zapomínat na navazující neregistrované služby, kde bychom chtěli udržet fond prevence a zdraví,“ uvedla zástupkyně hnutí ANO. Podporu privátní péči o seniory a vznik lůžek v privátním sektoru pak podpořil Petr Židek za ODS.

Doprava a parkovací místa

Stejně jako mnohá další krajská města řeší i Liberec problém s nedostatkem parkovacích míst, a to zejména na sídlištích. Dalším z diskutovaných témat v souvislosti s dopravou je prodloužení tramvajové trati. „V dnešní ekonomické situaci zůstane projekt za více než miliardu v šuplíku. V novém územním plánu nicméně zůstal vymezený koridor pro vybudování trati,“ řekl k tomu Židek.

Primátorské superdebaty

  • Další superdebata se bude konat ve středu 7. září, utkají se v politici z Plzně.
  • V pondělí 12. září do studia zavítají kandidáti na primátora Ostravy.

Podle Holaty z SPD je potřeba zachovat dopravu minimálně na úrovni, na jaké je v současné době. „Musíme posílit komunikace, které přivedou lidi do centra. Jejich auta pak budou zachycena v parkovacích domech,“ řekl zástupce hnutí SPD. S tím ale nesouhlasí Jaromír Baxa. „Je chyba, že se počítá s parkovacím domem v centru,“ řekl.

„Do města přijíždí za prací 15 tisíc lidí, ven vyjíždí pět tisíc. I z toho důvodu je debata o parkovacím domě na místě,“ reagoval primátor Zámečník. „Chceme zklidnit centrum, posílit městský okruh a vystavit na něm mnoho parkovacích domů. Důležité je také parkování na sídlištích,“ dodal současný primátor.

Piráti spolu s hnutím Liberec otevřený lidem souhlasí s myšlenkou takzvaného patnáctiminutového města, tedy pomyslným zkrácením vzdáleností. Piráti pak chtějí posílit noční spoje a propojit průmyslové zóny s centrem.

„Chceme Liberec dopravně dostupný a prostupný. Úkolem města je, aby dopravní toky udělal tak, aby pro všechny byly příjemné. Musíme myslet na všechny,“ uzavřela téma Prachařová.

Energetická nezávislost

Dalším palčivým tématem současné doby jsou ceny energií. Podle Židka je na místě vybudování komunitní elektrárny v Liberci. „Můžeme využít množství plochých střech vhodných pro instalaci solárních panelů. A také musíme přemýšlet o tom, jak se chovat úsporně,“ řekl Petr Židek.

S instalací solárních panelů souhlasí také Jaromír Baxa nebo Svatopluk Holata. „Solární panely mohou být doplňkem, bude to ale trvat,“ dodala k tomu Šárka Prachařová.

Jan Hruška pak hovořil o představě „města jako houby“, tedy města, které by mělo umět hospodařit s dešťovou vodou. „Učme se od těch, kteří jsou o krok dál. Čerpejme peníze z evropských fondů,“ doplnil.

Autoři: ,