Studentům zdravotnická škola v Turnově nestačí, přibude nové patro

  15:58
Turnovská zdravotnická škola má čtrnáct tříd, ale jen osm učeben. Budova se proto rozroste o čtvrté patro. To bude vybavené novým školním nábytkem a moderními pomůckami z ošetřovatelství. Nová zdravotnická škola má vyrůst i v Liberci.

Stavební práce odstartují v dubnu za plného provozu. | foto: Liberecký kraj

Ani přes zvyšující se zájem o zdravotnické obory nemůže turnovská škola nabírat více studentů, protože by se do zdejších učeben nevešli. Už nyní se budoucí sestry, maséři nebo ošetřovatelé učí takřka všude. Některé hodiny musí učitelé přednášet dokonce v nedalekém domově mládeže, ten však není ke studiu přizpůsobený. Kapacitu školy zvýší chystaná přístavba patra. Stavební práce odstartují v dubnu za plného provozu.

Vizualizace Střední zdravotnické školy v Turnově - takto má vypadat po rozšíření o nástavbu čtvrtého patra.

„Není náhodou, že začínáme v dubnu, kdy se připraví staveniště. V květnu 3. ročníky odejdou na praxe a maturanti postupně složí maturitní zkoušky. Ve škole budou jen 1. a 2. ročníky. Pokud by to situace vyžadovala, maturity se budou konat v budově domova mládeže,“ líčí ředitelka školy Lenka Nováková, která nic neponechává náhodě.

Zachovat učební morálku, zatímco jiné části školy opanovali dělníci, se podařilo už několikrát. V minulosti za provozu měnili okna, modernizovali kotelny nebo opravovali střechu. „Jsem optimistka a věřím, že to zvládneme podle harmonogramu,“ dodává.

Přístavbu čtvrtého patra školy v ulici 28. října včetně únikového schodiště a výtahu bude mít za úkol českolipská firma CL-EVANS, která si za úpravy účtuje bezmála 52 milionů korun i s daní. Evropské dotace mají podle Zbyňka Miklíka, náměstka hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky, pokrýt 29 milionů. Na dokončení díla bude mít stavební firma třináct měsíců.

Moderní pomůcky, více studentů

„Centrum chceme využívat především k odborné výuce. Bude vybavené novým školním nábytkem a moderními pomůckami z ošetřovatelství, pečovatelství, první pomoci, masáží či vyšetřovacích metod. V odborných učebnách budou počítače, dataprojektory, vizualizéry i plátna,“ popisuje ředitelka Střední zdravotnické školy v Turnově. Těší se, že díky modernizaci získají důstojné pracovní i studijní prostředí. Navíc nebudou muset odmítat zájemce například z řad mladých ošetřovatelů.

„Tento obor z kapacitních důvodů neotevíráme každý rok, to se po výstavbě Centra odborného vzdělávání změní. Očekávám, že bude školu navštěvovat kolem 350 žáků,“ říká Nováková, za jejíž působnosti vzrostl počet žáků ze 133 na současných 330. Coby ředitelka rozšířila také nabídku o obory zdravotnické lyceum, masér nebo sociální činnost.

Někteří absolventi – jako praktická sestra, ošetřovatel či masér – mohou ihned po škole nastoupit do práce, kdežto studenti, kteří dokončí zdravotnické lyceum, mohou pokračovat na vysokou školu.

Centra odborného vzdělávání

Zbrusu novou zdravotnickou školu chce do konce volebního období nechat vyprojektovat hejtman kraje Martin Půta také v Liberci, konkrétně v Jablonecké ulici.

Kraj od roku 2014 rozšířil osm škol o Centra odborného vzdělávání, to se netýká jen zdravotnických oborů. Příjemnější a odpovídající prostory pro odbornou výuku mají například na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou nebo na Střední průmyslové škole v České Lípě.

Další úpravy, které nyní kraj chystá na Střední průmyslové škole technické v Jablonci, se zaměří na strojírenství a robotiku. „Dojde k modernizaci a rozšíření strojních, respektive laboratorních prvků a vybavení pro odbornou výuku tak, aby tato technologie odpovídala úrovni 21. století a standardu běžnému ve výrobních a průmyslových provozech, kam absolventi jablonecké školy nastupují jako pracovníci,“ doplňuje Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Nové centrum má stát 29 milionů včetně daně, kraj se na něj pokusí získat dotace stejně jako na předchozí projekty.