Muž dal „řidiči v nesnázi“ deset tisíc na benzin, získal bankovky za 80 korun

  14:14
Cizinci vydávající se za řidiče v nesnázích obměnili svůj dávný trik. Zatímco dříve z kolemjedoucích šoférů mámili peníze „na benzin“ výměnou za falešné šperky, na Českolipsku nyní obelstili důvěřivého muže neplatnými bankovkami.

Neplatné rumunské bankovky, které dostal Čech za svůj dobrý skutek. | foto: PČR

Čtyřiatřicetiletý Čech jel 30. srpna kolem půl páté odpoledne po silnici první třídy č. 38 z Doks na Mladou Boleslav. U odbočky na Bezděz si všiml muže zhruba svého věku, který na něj vehementně mával. Na křižovatce měl zaparkovaný stříbrný mercedes s volantem vpravo a v něm seděla mladá žena s asi desetiletým dítětem.

„Muž zastavil, aby zjistil, co se děje. Neznámý cizinec s ním začal mluvit anglicky a žádal ho, aby mu vyměnil své české koruny za rumunskou měnu. Peníze prý nutně potřebuje na nákup pohonných hmot a na další výlohy jeho rodiny, která cestuje s ním,“ přiblížila mluvčí krajské policie Ivana Baláková.

Muž se cizinci i s ohledem na dítě ve voze rozhodl pomoci a vyměnil s ním svých 10 tisíc korun za čtyři tisícové bankovky. Cizinec poděkoval a odjel.

Když si však chtěl muž na internetu ověřit, jak si stojí rumunská měna, zjistil, že dostal bankovky, které přestaly platit v roce 2005.

„Kromě toho se dozvěděl, že si jednu takovou bankovku v nominální hodnotě tisíc lei dnes může pořídit na Aukru jako sběratelskou kuriozitu za 21 českých korun,“ dodala Baláková. Policie případ prověřuje jako podvod.

Případy podvodníků žebrajících o pomoc u silnic nejsou neobvyklé. Zpravidla však jako protihodnotu nabízejí údajné zlaté šperky, jsou však ve skutečnosti z vyleštěné mosazi. Policie už dříve uváděla, že tyto podvody provádějí rumunské či bulharské gangy. Dopadnout je však není jednoduché.

Před třemi lety se dvěma mladým lidem podařilo takového podvodníka natočit, když jim nabízel falešné zlato u silnice na Náchodsku.

12. listopadu 2019

Autor: