Stínová vláda ANO kritizovala e-přihlášky na střední školy i ministra vnitra

  11:00,  aktualizováno  18:55
„Tato vláda v rámci digitalizace zatím zkazila všechno, na co sáhla,“ řekl odpoledne novinářům po výjezdním zasedání stínové vlády hnutí ANO v České Lípě exministr Karel Havlíček. Narážel tak mimo jiné na dnešní selhání systému e-přihlášek na střední školy. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová si vzala na mušku premiéra Petra Fialu (ODS) a jeho nepřiznaný milionový podíl v družstevní záložně.

Do České Lípy dorazil bývalý premiér Andrej Babiš, předseda stínové vlády a někdejší ministr Karel Havlíček, stínová ministryně financí Alena Schillerová a stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Cesta navazuje na zastávky v dalších městech Česka.

Na tiskové konferenci odpoledne představili závěry a témata výjezdního zasedání hnutí ANO. Jedním z témat byl systém elektronických přihlášek na střední školy, který měl být pro studenty, respektive jejich rodiče ode dneška přístupný. Dosud však nefunguje. Stínový premiér Karel Havlíček připomněl dobu, kdy se v Česku zaváděla elektronická dálniční známka.

Bek se omluvil za nefunkční e-přihlášky na SŠ. Šéf Cermatu neodstoupí

„Když jsem zaváděl na ministerstvu dopravy elektronickou dálniční známku, tak jsme ji spustili měsíc před ostrým provozem. Prvních osm hodin ten systém haproval, poté vše začalo fungovat. A od té doby je to jeden z nejlepších elektronických nástrojů. Tehdejší opozice a ostatní aktéři nás dehonestovali, vyčítali nám, jak špatně jsme to připravili. A opakuji, že se jednalo o zkušební provoz. Tato vláda v rámci digitalizace zatím zkazila všechno, na co sáhla. Bohužel v provozu ostrém,“ uvedl Havlíček.

Stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v této souvislosti vyzvala vládu, aby prodloužila termín pro podávání přihlášek. „Vzhledem k tomu, že za zdržení mohou ministři za STAN a Pirátů, očekávala bych, že se prodlouží minimálně o týden,“ konstatovala.

Havlíček před novináři zdůraznil, že hnutí STAN považuje za bezpečnostní riziko země, a to s odkazem na kauzu Dozimetr nebo na „Debatu bez cenzury“ ministra vnitra Víta Rakušana, předsedy STANu, s občany Sokolova, kde před pár dny sdělil, že by se Česká republika měla stát vlastníkem společnosti ČEZ.

„Jeho nebezpečné fungování se ukázalo na druhém výjezdu v Sokolově, kde podlehl svým emocím a ukázal, že se stává ekonomickou hrozbou. A to když v zápalu boje prozradil, že stát ovládne sto procent společnosti ČEZ,“ připomněl Havlíček. Z toho usuzuje, že buď ministr vnitra netuší, co se v kabinetu děje, nebo že to vláda skutečně udělá.

Vláda problém premiéra Fialy bagatelizuje, řekla Schillerová

Hnutí ANO si vzalo na mušku i premiéra Petra Fialu, a to ve spojitosti se záložnou, kde měl milionový podíl, a ze které se později ztratily miliony eur.

„Kampelička je pochybná a absolutně nedůvěryhodná. Milion korun nejsou malé peníze. Buď to svědčí o naprosto nulové finanční gramotnosti, což je u premiéra české vlády na pováženou, nebo že to má jiný důvod, o kterém tu teď nebudu spekulovat,“ nadnesla Schillerová s tím, že k celému problému vláda zaujala obvyklý postoj. „Vše bagatelizuje a dělá, že se vlastně vůbec nic neděje,“ uzavřela stínová ministryně financí.

Tisková konference stínové vlády ANO v České Lípě. Na snímku Alena Schillerová a Andrej Babiš (1. února 2024)

Ke kritice současného vedení země se přidal také předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Vybídl Petra Fialu, aby v kauze kampeličky zveřejnil své majetkové poměry z roku 2011, tedy před tím, než se stal ministrem.

„Měl by zveřejnit každoroční daňové přiznání a ukázat, jestli na ty majetky skutečně měl zdroje,“ poznamenal Babiš.

Zástupci stínové vlády vyrazili z Prahy dnes před půl desátou dopoledne. V České Lípě se setkali se starostkou Jitkou Volfovou a zástupci města.

Před polednem si prohlédli Jiráskovo divadlo, které je po kompletní rekonstrukci. Odpoledne bylo na programu zmíněné jednání, na nějž od 14 hodin navázala dvacetiminutová tisková konference. Kolem 15. hodiny se sešla stínová vláda s regionálními politiky. Program hnutí završila debata s občany v kavárně Union.

Autor: