Svátek akademického sportu se vrátí pod Ještěd na moderní sportoviště

  11:10
Na půdu Technické univerzity v Liberci se po deseti letech vrací České akademické hry. Podle podepsaného memoranda se na místních sportovištích ve dnech 24. až 28. června představí tři desítky univerzitních týmů. Libereckými želízky v ohni jsou především fotbalisté, florbalisté, ženský i mužský tým volejbalu nebo reprezentantky v plážovém volejbalu či šermu.

České akademické hry 2023 v Olomouci | foto: Jan Chlad

„Na Českých akademických hrách spolu sice univerzity soupeří o cenné body a kovy, ale atmosféra je těch několik dní velmi přátelská a stmelující. Alespoň tak si to pamatuji z roku 2014, kdy jsme akci hostili naposledy,“ říká rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina.

„Je skvělé, že na nás vyšlo pořádání her právě letos, protože jsme jen před pár měsíci otevřeli kompletně zrekonstruované a zmodernizované sportovní haly. Díky akademickým hrám jim dopřejeme pořádnou zátěžovou zkoušku,“ míní.

Při poslední příležitosti pořádání získala liberecká univerzita 15 medailí, v roce 2007 jich před domácím publikem vybojovala dokonce více než 40.

„Máme na co navazovat. Ale bez ohledu na výsledky jde především o velký akademický sportovní svátek a vzpomínku na atmosféru soutěží si ponesou naše studentky a studenti možná po celý život. Jsem rád, že to budou moci zažít, protože další hry budeme opět hostit pravděpodobně až za řadu let,“ podotýká Aleš Suchomel, děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.

S organizací her pomohou studenti

V kolektivních sportech je favoritem domácí fotbalový tým mužů, který nastoupí skoro ve stejné sestavě, v jaké vyhrál na podzim Univerzitní fotbalovou ligu. Medailovými kandidáty jsou také florbalisté nebo oba volejbalové týmy.

„V individuálních disciplínách spoléháme na českou reprezentantku v šermu Veroniku Bieleszovou a atletku Gabrielu Vejgertovou. Další nadějí je Jana Fixová v plážovém volejbalu, která loni vyhrála mistrovství ČR v kategorii do 22 let. Tam je samozřejmě klíčová otázka, jaká spoluhráčka s ní nastoupí,“ podotýká člen Katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL Jan Charousek.

Katedra volí pro České akademické hry koncept „akce studentů pro studenty“. Na organizaci her se budou tedy aktivně podílet studenti ze studijního programu sport se zaměřením na zdravý životní styl, které budou mentorovat vyučující.

21. listopadu 2023