Tropy a přívalové deště. Voda na Mácháči je nejhorší za poslední roky

  6:28
Neprůhledná hladina a brčálově zelená voda se v srpnu staly synonymem Máchova jezera. Hygienici zde zaznamenali nejhorší kvalitu vody za posledních třináct let.

Okružní plavby kolem Máchova jezera obsluhuje sedmou sezonu kapitán Radek Šulc. Dnes vyplouvá s turisty na lodi Máj. (1. 8. 2024) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Extrémně teplé počasí provázené silnými a intenzivními přívalovými dešti mohou podle Obecně prospěšné společnosti Máchovo jezero (OPS MJ), která se stará o kvalitu tamní vody, za letošní zhoršení její jakosti.

„Krátké parné dny střídaly prudké deště a následně opět vysoké teploty. To je bohužel důsledek klimatických změn, s nimiž musíme počítat i v nadcházejících letech,“ poznamenala Eva Burešová, manažerka OPS MJ, jež úzce spolupracuje se správcem vodní plochy, Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

„Po vážných problémech s kvalitou vody, které vyvrcholily v roce 2004 zákazem koupání už na začátku letní sezony, vznikla v roce 2007 společnost OPS Máchovo jezero,“ vysvětlila Burešová.

OPS MJ mimo jiné spustila projekt na obměnu rybí obsádky a každoročně do vysazování ryb také investuje.

I přesto, že OPS MJ spolu s AOPK usilují o ochranu přírody i o to, aby vodu zbavily jejího nevábného vzhledu a koupající návštěvníky uchránily od případných zdravotních rizik, krajští hygienici při srpnové kontrole zaznamenali vůbec nejhorší výsledky od roku 2011.

„Kvalita koupací vody na Máchově jezeře se v uplynulých sezonách v letních měsících pohybovala nejčastěji na stupni 3, což znamená zhoršenou jakost vody, nevhodnou pro koupání citlivých jedinců. Letos se objevil i stupeň 4, tedy voda nevhodná ke koupání,“ potvrdila Zuzana Balašová, mluvčí Krajské hygienické stanice Libereckého kraje (KHS LK).

Neočekává se zlepšení, ani zhoršení

Na vině je podle ní dlouhodobá zátěž vodního ekosystému, přičemž vodního sedimentu bude neustále přibývat. Projevily se i vysoké teploty během sezony a přívalové deště. Výrazné zlepšení či zhoršení v následujících týdnech již Balašová nepředpokládá.

Mluvčí krajské hygienické stanice vidí naději v komplexním řešení, tedy ideálně v odbahnění, v revizi ekohrázky, bylo by podle ní možné aplikovat i prostředky na snížení výskytu sinic, jako je PAX.

Od roku 2008 pak OPS MJ zajišťuje u laboratoří Povodí Ohře podrobný monitoring, ten hraje roli při vyhodnocení složení vod v jezeře a jeho přítocích. Společnost poté výsledky konzultuje s odborníky a podle toho plánuje své další kroky a opatření.

Horko vyhnalo lidi k vodě, její kvalita v Libereckém kraji ale stále klesá

„Na základě letošních výsledků jsme opět přizvali předního českého hydrobiologa, specialistu na kvalitu vod Jindřicha Durase. I on potvrdil, že současné problémy v rybnících a přehradách jsou způsobeny klimatickými změnami a jejich řešení nebude jednoduché pro nikoho,“ uzavřela Burešová s ujištěním, že společnost bude i nadále pracovat na zlepšení kvality vody v jezeře. „A to i v podmínkách neočekávaných klimatických změn,“ dodala.

„Špatné známky“ od krajských hygieniků však nedávno nedostalo jen Máchovo jezero. Na zhoršenou jakost koupacích vod upozornili i v Hamru na Jezeře, v Sedmihorkách na Turnovsku, na jablonecké přehradě či v přírodním koupališti Nedamov na Českolipsku.

30. května 2024