Fotbálek nebo skleník. Školáci vymýšleli, co vyrobit z použitých PET lahví

  16:14
Neokoukané nápady, co vyrobit z použitých PET lahví a odpadu, uvedli do praxe žáci základních škol z Libereckého kraje. Ve finále soutěže Business Talent 2023 v iQlandii, kam postoupilo osm nejlepších výrobků, porota nade všechny ostatní ocenila funkční stojan na boty od žáků ze ZŠ Riegra Semily.

Necelé dvě stovky osmáků a deváťáků poměřily síly v dílně iQFABLAB. | foto: iQlandia

Kromě praktického stojanu na boty se na stupně vítězů studentské soutěže Business Talent 2023 dostal také ekoskleník ZŠ Turnov 28. října a ekofotbálek žáků z Kamenického Šenova. Cenu veřejnosti pak získala Základní škola Vrchlického z Liberce za sadu nádobí z recyklovaných materiálů. Soutěž svým mottem „Nevyhoď, použij!“ připomněla účastníkům principy cirkulární ekonomiky.

Právě toto téma do otevřené dílny iQFABLABU, kde poměřily své síly téměř dvě stovky osmáků a deváťáků, přivedlo i vítěznou třídu ze Semil. „Přišlo mi smysluplné, že si naši žáci vyzkouší ekologickou výchovu v praxi. Navíc na konkrétním úkolu, během kreativní týmové práce,“ říká učitelka Daniela Zatloukalová, která ve vítězství ani nedoufala: „Na finálové video jsme měli šibeniční termín. Kluci potvrdili, že pod tlakem vznikají ty nejlepší věci.“

Soutěž pro žáky základních škol z Libereckého kraje Business Talent 2023

Soutěž Business Talent se konala letos potřetí. V průběhu osmi kol žáci objevovali principy cirkulární ekonomiky založené na sdílení, pronájmu, opětovném použití, opravě, renovaci a recyklaci produktů. Pak dostali za úkol vymyslet, vyrobit a odprezentovat prototyp výrobku z použitých PET lahví a dalšího odpadu. V praxi se tak učili programovat, obsluhovat laserové řezačky nebo 3D tiskárny.

Podle Jiřího Ulvra, radního Libereckého kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, je třeba dát soutěžícím prostor, aby ukázali, co v technice dokážou, a zároveň i reagovali na rostoucí poptávku po technických profesích. „Že to má své opodstatnění, potvrzuje zájem firem, letošní ročník podpořilo rekordních třináct subjektů z regionu,“ dodává Ulvr.

Partnerem soutěže je i Crytur z Turnova, kde řeší nedostatek kvalitních technických pracovníků dlouhodobě. „Oceňuji, že si soutěžící vyzkouší nejen práci na vývoji prototypu, ale že musí také odprezentovat jeho přínos pro potenciálního zákazníka. Přesně s tím se pak setkají v praxi,“ míní Jan Bitman, marketingový manažer Cryturu.

Spolu s předchozími dvěma ročníky přivedla soutěž k moderním technologiím skoro šest set mladých lidí, kteří kromě prototypů z PET lahví v minulosti vymýšleli také módní doplňky nebo pomůcky pro tělesně postižené.

1. dubna 2016

Autor: