iDNES.cz

V korupční kauze v Liberci padly první tresty, soud schválil dohodu o vině

  17:30
Nejprve je soud osvobodil, pak přiznali vinu. V korupční kauze přestavby kostela Maří Magdaleny v Liberci, v níž je jedním z obžalovaných i hejtman Libereckého kraje Martin Půta, padly před Krajským soudem v Liberci první tresty.

Kostel sv. Máří Magdalény v Liberci | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dohodu o vině a trestu uzavřeli se státním zástupcem dva obžalovaní, bývalý zastupitel Liberce Jiří Zeronik a podnikatel Libor Turský. Ostatních devět obžalovaných vinu odmítá. Hlavní projednávání kauzy pokračuje příští týden.

Zeronik přijal trest ve výši jeden rok s podmíněným odkladem na 18 měsíců a musí zaplatit 400 tisíc. Turský odešel se souhrnným trestem ve výši 11 měsíců s podmíněným odkladem 24 měsíců a s peněžitým trestem 150 tisíc. Všechny strany se vzdaly práva na odvolání.

„Tresty jsou vzhledem k postoji obžalovaných a doby od spáchané trestné činnosti adekvátní,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku soudce Pavel Pachner.

Turského vinila obžaloba z vystavování fiktivních faktur, přičemž část inkasovaných peněz měl vracet dalším obžalovaným. U Zeronika je podle státního zástupce Radima Kadlčka situace složitější.

Bývalý regionální politik za ODS byl zakladatelem firmy Geotermální energie pro občany (GEPO), která projekt přestavby kostela za evropské peníze připravila.

„V jeho případě se jedná o trestné činy sjednání výhody u veřejné zakázky, o korupční trestnou činnost, také o zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ vysvětlil Kadlček.

Připomněl, že se Zeronik pokusil později o nápravu, když po odsouzení v jiném případě stáhl žádost GEPO o dotaci. Po jeho odchodu z firmy nové vedení společnosti výpověď z dotačního programu odvolalo.

„Je nutno zmínit, že obžalovaný Zeronik odstoupil z trestného jednání, poslal dokonce výpověď na Regionální operační program,“ uvedl Kadlček.

Svým krokem ale podle něj už nedokázal zcela zabránit trestné činnosti, ve které pokračovali další obžalovaní. Zeronik už dříve před soudem vypovídal, že zakázka byla zmanipulována ve prospěch obžalované firmy Metrostav, ale že nic neorganizoval. Podle obžaloby byla zakázka předražená o 17 až 24 milionů.

Zeronika a Turského vyloučil soudce k samostatnému projednávaní letos v červnu, kdy se liberecký soud případem začal znovu zabývat. První rozsudek padl v květnu 2020, osvobozující verdikt soudce Petra Neumanna ale zrušil Vrchní soud v Praze. Rozsudek uznal pouze v případě bývalého jednatel firma Gallos Romana Šíra. Kauza přestavby kostela za více než 65 milionů se vleče už od roku 2014.

Žádné peníze na něj ale vyplaceny nebyly. Mezi obžalovanými jsou bývalí pracovníci liberecké pobočky ROP Severovýchod, žadatelé o dotaci a firmy GEPO, Gallos, Developer cz a Metrostav. Hejtman Martin Půta je stíhaný za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby měl vzít 830 tisíc za zmanipulování zakázky. Od počátku svou vinu popírá.

zpět na článek