Kvůli sporu o bar kopal a bil holí známého. Muže soudí za pokus o vraždu

  16:22
Sedmačtyřicetiletý podnikatel z Hejnic letos v dubnu brutálně zbil svého známého, který rvačku přežil díky včasnému zásahu policie a záchranné služby. Za pokus vraždy muži hrozí 12 až 20 let ve vězení. K hlavnímu líčení před Krajským soudem v Liberci ho v úterý přivedla eskorta.

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Poškozený podle mého jen shodou okolností nezemřel. Jednání obžalovaného je kvalifikováno jako pokus vraždy. Mám za to, že tento trestný čin spáchal s rozmyslem,“ řekla novinářům státní zástupkyně Petra Pazderková.

Obžalovaný J. H., jehož snem bylo otevřít si vlastní bar, považoval prý poškozeného za velmi dobrého kamaráda, kterému důvěřoval. V době zdravotní indispozice ho poškozený zastupoval, nakupoval do baru zboží, organizoval diskotéky.

J. H. vypověděl, že se ale postupně začaly hromadit nesrovnalosti v penězích, což vyvrcholilo tím, že se mu přestal poškozený ozývat, vyhýbal se mu a odmítal vrátit klíče. Jako naprosto šokující označil obžalovaný zprávu, kdy se dozvěděl, že poškozený chce údajně převzít jeho bar.

Spor podnikatelů skončil pokusem o vraždu, podezřelého zadržela zásahovka

„Ta skutečnost mě naprosto zdrtila. Bylo to pro mě absolutně nepochopitelné, naprosté zklamání a ztráta důvěry. Byl jsem strašlivě naštvaný,“ přiznal obžalovaný. „Byl jsem rozhodnutý, že až ho potkám, tak že mu – lidově řečeno – přes tu hubu opravdu dám,“ dodal.

„Měl jsem tohohle člověka rád, nechtěl jsem ho připravit o život,“ svěřil se záhy. Přesto o šest let mladší muž skončil v těžkém bezvědomí v péči záchranářů.

Našla jej po více než 24 hodinách policie, která vnikla v noci na 14. dubna 2023 do domu obžalovaného v Hejnicích. Napadený utrpěl mimo jiné těžké poranění mozku, hrudníku, mnohačetné zlomeniny v obličeji, selhávaly mu ledviny, byl podchlazený, měl mnoho krevních výronů a oděrek po celém těle.

Nedržel jsem ho násilím, brání se muž

Podle obžaloby J. H. poškozeného do svého domu vylákal a ze vzteku, protože chtěl převzít jeho bar, ho napadl opakovanými údery pěstí, loktem, nohou a francouzskou holí. Zraněného měl nechat ležet v domě, aniž by mu poskytl či zajistil lékařskou pomoc. „Musel si být vědom toho, že v důsledku zranění může poškozený zemřít,“ konstatovala Pazderková.

Ačkoliv J. H. přiznal, že při rvačce uštědřil první ránu, nesouhlasí s výší trestu, ani s tím, že by připravoval vraždu. Po zklidnění situace prý poskytl kamarádovi pomoc, omyl mu rány vodou, nenechal ho bezprizorně ležet, ani ho nezamkl v domě.

„Já jsem se od něj nevzdálil. Nedržel jsem ho v domě násilím, naopak. Pomoc jsem mu podal. V bezvědomí nebyl a ujišťoval mě, že je to všechno dobré,“ popsal J. H.

Zmocněnec zdůraznil velmi negativní dopady této události na fyzický a zdravotní stav poškozeného, který nyní požaduje náhradu škody a nemajetkové újmy. Konkrétně 648 tisíc korun jako náhradu za vytrpěnou bolest, tři miliony korun coby náhradu psychických útrap, přes 56 tisíc korun za ztrátu na výdělku a zhruba 4 tisíce korun za vypracování znaleckého posudku z oboru zdravotnictví.

„Uvedené částky jsou spravedlivé a přiměřené k okolnostem případu. Poškozený je natrvalo vyřazený z běžného života. Pracoval řádně mnoho let, v dnešní době není schopen normálního života,“ poznamenal zmocněnec.

Při dalším jednání bude senát vyslýchat poškozeného, který se dnes k soudu sice dostavil, ale z časových důvodů na jeho výslech nedošlo.

Obžalovaného i jeho oběť našla zásahovka (18. dubna 2023):

18. dubna 2023