iDNES.cz

Libereckou radnici hlídá drátěný Vulpes, vzdává hold ublíženým bytostem

  9:20
Zbrusu nová socha od včerejšího odpoledne zdobí liberecké náměstí u radnice. Vulpes od Františka Skály nahradil po půl roce Pana Červeného z dílny Michala Trpáka.

Vulpes Gott Dratoslav von Mischling neboli Slávek, jak zní celé jméno nového uměleckého díla, je vyrobený ze zinkované oceli a nerezového drátu a váží čtyři tuny.

Do Liberce přicestoval už ve středu dopoledne, slavnostně odhalen pak byl ve čtvrtek. Za předlohu pro sochu posloužil Františku Skálovi psík z grafiky Pieta od Maxe Švabinského z roku 1906. Na ní se k centrálním postavám Panny Marie a Krista blíží nepatrná figura malého psíka.

„Doufám, že vám bude dělat spousty radosti, což je vždycky dobře, a že tady bude rok plnit svoji službu,“ vyslovil přání kurátor a historik Jiří Fajt. Socha byla, před příjezdem do Liberce, od podzimu 2022 v Drážďanech v rámci uměleckého festivalu Česká sezona – Všechnu moc imaginaci.

Nyní se stala dalším přírůstkem Galerie pod širým nebem, která v Liberci funguje už řadu let. Obyvatelé mají na sochu rozporuplné názory, podle diskuzí na sociálních sítích Vulpes připomíná spíše potkana.

„Je to pomník nejubližovanějším bytostem, které jen bojují o holou existenci a nic význačného neudělaly a ničím se neproslavily,“ okomentoval svou inspiraci autor sochy František Skála.

Skála patří k našim nejvýznamnějším umělcům současnosti, vystavuje po celém světě. Kromě sochařiny je to také malíř, ilustrátor dětských knih, hudebník a tanečník.

Autor:
zpět na článek