iDNES.cz

Škola chce po dětech prázdné talíře. Váží, kolik jídla se nesnědlo

  6:22
V Základní škole Dubá na Českolipsku se rozhodli, že už nebudou plýtvat jídlem. Děti totiž kuchařkám ve školní jídelně vracejí zejména polévky. Nyní ve škole zvážili, kolik v jídelně a ve třídách vyhodí zbytků jídla. Poté učitelé dětem „promluví do duše“ a odpadky opět zváží, aby porovnali, jaký to mělo efekt.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Škola je jednou ze tří, které se v Libereckém kraji zapojily do projektu s názvem Miluji jídlo, neplýtvám. Projekt podporuje ministerstvo životního prostředí.

Podle údajů ministerstva školství se ve školních jídelnách v Česku denně vyhodí přibližně 238 tun jídla a rodiče za nesnědené pokrmy zaplatí ročně 2,5 miliardy korun.

Ve škole v Dubé sestavili takzvaný ekotým složený z učitelů, žáků či provozních zaměstnanců školy.

„Ekotým minulý týden zvážil bioodpad, který jde ze tříd a školní jídelny. Pak budou následovat projektové dny, kdy budeme mezi dětmi šířit osvětu. Budeme se bavit o plýtvání jídlem či zdravém stravování. Pak bioodpad opět zvážíme. V jídelně nám slíbili, že uvaří stejný jídelníček jako v době prvního vážení, aby se to dalo porovnat,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky Jana Mašková.

Dodává, že kdyby si jídelníček měly sestavit samy děti, moc zdravých jídel by se na něm neobjevilo.

„Kdybychom to nechali na nich, tak tu jíme samé smažené řízky, hranolky, tatarskou omáčku,“ říká se smíchem Mašková.

Podle ní děti nejčastěji ohrnují nos nad polévkou. „Často ji prostě jen tak minou, vůbec ji neochutnají,“ popisuje Mašková.

Děti obědvají s učiteli

Ve škole proto zavedli společné obědy tříd s jejich třídními učiteli, při nichž diskutují o tom, co mají děti na talíři.

„Měli jsme tu také soutěž, kdy žáci za prázdné dojedené talíře dostávali žetony, a kdo jich měl nejvíce, ocenili jsme ho pak nějakými drobnými dárky,“ doplňuje zástupkyně ředitelky.

Tomáš Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola, říká, že jako odpad skončí v jídelnách dvacet až pětatřicet procent připraveného jídla.

„V některých jídelnách je to méně, v jiných množství vyhozeného jídla tvoří až třetinu všech připravených pokrmů,“ dodává Václavík.

Kromě školy v Dubé se do programu, který má zastavit plýtvání jídlem, zapojily v Libereckém kraji ještě Mateřská škola Pastelka Liberec a liberecká Základní škola Kaplického.

Autor:
zpět na článek