Kopecký bude řádit s barvami jako divoký dědek, slibuje kurátor výstavy

  16:24
Patří mezi žijící legendy výtvarného umění. I přesto, že již oslavil 90. narozeniny, stále tvoří. Nejnovější obrazy a skleněné plastiky Vladimíra Kopeckého budou od soboty k vidění na výstavě v Liberci.

Kunst hala představí hned několik uměleckých poloh Vladimíra Kopeckého. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Vladimír Kopecký při sobotní vernisáži některá díla sám velkolepě dokončí. Jeho liberecká výstava nese název Klidná bouře, bouřný klid a bude současně na dvou místech. A to v Kunst koutu v Labském zámku a v Kunst hale v Kateřinkách.

Především Kunst hala představí hned několik uměleckých poloh Vladimíra Kopeckého. „Jedna je divoká, expresivní, velmi barevná. Menší formát pak zastoupí ztišenou, až téměř minimalistickou polohu,“ upřesňuje kurátor Martin Dostál. Obě polohy budou hojně zastoupeny především obrazy, ačkoliv je Kopecký známější spíše jako sklář.

„K vidění budou obrazy, které jsou vyloženě divoké, tvořené chrstnutím barvy z plechovky na plátno, ale i obrazy tvořené barvou, kterou hrnul kolejnicí po plátně. V jiných obrazech se zase objevuje geometrie. Návštěvníci ale najdou i zcela minimalistické obrazy, na kterých je třeba jen čtverec nebo linka,“ vysvětluje kurátor. Ale dojde i na sklo.

Barvy budou stříkat do všech stran

A to především díky performanci, kterou během sobotní vernisáže v Kunst hale Kopecký osobně předvede.

„Máme připravené sklo, na kterém bude řádit barvami jako divoký dědek! Myslím, že barva neskončí jenom na skle, ale i na něm a možná na některých přítomných,“ slibuje Dostál.

Jeho slova potvrzuje i David Hanvald z Kunst spolku. „Výstava bude zcela hotová až v neděli, kdy barvy teprve doschnou. Budou to litry a litry barev,“ neskrývá nadšení Hanvald.

Výstava, kterou odstartuje vernisáž v sobotu v 15 hodin, těší i galeristu a dalšího člena Kunst spolku Jakuba Šulce. „Kateřinské údolí jsme pozvedli na minimálně pražskou úroveň. I já vnímám Vladimíra Kopeckého jako žijící legendu.“

Autor: