Okolo letiště v Liberci povede nová silnice, část obyvatel je proti

  9:36
Návrh trasy pro vybudování nové silnice okolo letiště, které se nachází v západní části města, už má liberecká radnice. V budoucnu by měla zlepšit dopravní napojení průmyslové a obchodní zóny Sever, stejně jako čtvrtí pod Ještědem, a odvést tak část dopravy z frekventované Švermovy ulice.

Liberecké letiště | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Odhadem si její výstavba vyžádá 300 až 400 milionů korun,“ oznámil náměstek primátora Adam Lenert. „Návrh budeme veřejně představovat na zasedání výboru pro územní plán a dopravu, tak jak město slíbilo při projednávání územního plánu. Myslím si, že se projekční firmě povedl velký kus práce a že našli variantu, která snad bude pro obyvatele přijatelná.“

Práce však podle něj začnou nejdříve na konci tohoto desetiletí. Projektová příprava totiž zabere minimálně pět až šest let.

Kolem letiště povede nová silnice.

Návrh trasy takzvané sběrné komunikace vzešel z ověřovací studie, kterou radnice představí při veřejném projednání 6. listopadu. Studie se zabývala úsekem od Švermovy ulice kolem letiště až k Obchodní ulici u zóny Sever.

Obavy z nárůstu dopravy

O vybudování nové sběrné komunikace v této lokalitě se v Liberci mluví dlouhodobě, naráží však na odpor části místních. Ti se obávají výrazného nárůstu dopravy, která by mohla v jejich okolí nastat.

Podle návrhu z ověřovací studie by nově postavená silnice měla v úseku od Švermovy ulice začínat u křižovatky s ulicí Na Pasece a poté vést kolem bývalé slévárny přes louku ke křižovatce ulic Ostašovská a Domky. Odtud by pak měla pokračovat přes další louku podél zástavby rodinných domů k Obchodní ulici.