Na silnicích v Libereckém kraji zabíjela nejčastěji rychlost

  14:46
Od ledna do srpna řešili policisté na silnicích v Libereckém kraji 2 989 nehod. Zatímco meziroční počet obětí zůstává stejný, těžkých zranění významně ubylo.
Poblíž Hrádku nad Nisou se střetl osobní vůz a kamion.

ilustrační snímek | foto: HZS LK

Osm měsíců, skoro tři tisíce dopravních nehod, třiatřicet těžce zraněných a deset mrtvých. 

„V letošním roce už v kraji zemřeli čtyři lidé v důsledku nepřiměřené rychlosti. Dva dvacetiletí řidiči osobního auta, čtyřicetiletá řidička a sedmatřicetiletý motocyklista,“ vyjmenoval Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti. Podle něj je nepřiměřená rychlost doménou hlavně mladých lidí, kteří si neuvědomují dopravní rizika, nebo neumějí řešit krizové situace. Kvůli nepřiměřené rychlosti se letos dvanáct lidí těžce zranilo.

Rychlost nejčastěji zabíjí, za většinu dopravních incidentů ale může něco jiného. Řidiči se dostatečně nevěnují řízení. Nesprávný způsob jízdy zapříčinil 1 432 nehod v kraji, které si vyžádaly tři oběti a šest těžce zraněných. Alkohol za volantem – to je další příčina pomačkaných plechů. Oproti loňskému roku ale počet nehod a jejich následků, které zavinili řidiči pod vlivem, klesl.

„Přesto je počet těchto nehod stále vysoký. Letos evidujeme jednu smrtelnou nehodu s alkoholem, při níž zemřela řidička osobního auta. Alkohol způsobil v našem kraji dalších pět těžkých zranění,“ zmínil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.

Množství usmrcených a těžce zraněných účastníků dopravních nehod v Libereckém kraji dlouhodobě klesá. O tom svědčí například porovnání loňských statistik s rokem 2003. V té době zemřelo na silnicích šedesát tři lidí, kdežto v roce 2020 jich přišlo o život třináct. A počet vážných zranění se snížil o více než polovinu.

„Během nadcházejících podzimních měsíců zaměříme preventivní akce na zvýšenou viditelnost všech účastníků silničního provozu. Tradičně nezůstane stranou ani bezpečnost dětí na silnicích,“ dodal Jan Sviták.

V září proběhla první velká akce „Týden bezpečnosti“. Tým silniční bezpečnosti prostřednictvím praktických prezentací na různých místech v kraji upozorňoval děti ve školách, cyklisty i veřejnost na nejpalčivější problémy v dopravě. Navštívil Týden pro rodinu v Hodkovicích nad Mohelkou, Skyrace na Ještědu nebo cyklistický závod dětí a mládeže v libereckých Ruprechticích.

Autor: