Z ulic pod Hokejkou budou jednosměrky, Liberec získá stovky parkovacích míst

  12:36
Ulicemi pod největším libereckým panelovým domem Hokejka řidiči nově neprojedou z obou stran. Zjednosměrněním ulic získá město víc parkovacích míst.

Parkování na libereckém sídlišti v Ruprechticích před nejdelším panelovým domem Hokejka | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úprava dopravních značení se dotkne ulic Na Pískovně, Legií, Plzeňská, Jiráskova, Břetislavova, Na Cvičišti, Slunná, Smetanova, Bezová, Borový Vrch, Sokolovská, Cvičná, Schilerova, Pilkovského, Bukovského, Brdská, Kádnerova či Cordova.

Důvod je podle radnice zřejmý. Nedostatek parkovacích míst. Lidé si totiž už roky stěžují, že v poměrně úzkých uličkách pod Hokejkou není kde parkovat, aniž by řidič porušoval pravidla.

„Zjednosměrněním ulic v lokalitě Vrchlického - Hlávkova docílíme zvýšení počtu parkovacích míst podélného stání. Dnes zde parkují přibližně dvě stovky vozidel. Na mnoha místech ovšem v rozporu se zákonem. Přeorganizováním dopravy tu vznikne 505 až 525 nových, legálních parkovacích míst,“ přiblížil radní Petr Židek.

Plán už schválil dopravní úřad i policie. Zavádění jednosměrek místo oboustranného průjezdu začíná kvůli nedostatku parkovacích míst volit čím dál víc měst. Řešení je totiž levnější než stavba parkovacích domů či nových parkovišť, pro která stejně nejsou volné plochy.

„Jednosměrky sice hodně řidičů nemá rádo, protože musí vše objíždět, ale na druhou stranu se pak v jednosměrce dá uspořádat silniční profil tak, že tam je prostor pro nová parkovací místa,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc.

Změna přednosti na křižovatkách

V lokalitě navíc dojde k úpravám předností v jízdě na křižovatkách. Nově tam bude platit přednost zprava, kromě vybraných křižovatek s nevyhovujícím rozhledem. V zóně se také sníží rychlost na 30 km v hodině. Náklady na přeznačení vyčíslila radnice na 1 075 164 korun.

„Odstranění stávajících značek a instalaci nových včetně vodorovného značení na vozovkách budou provádět Technické služby města Liberec. Akce proběhne v období letních prázdnin a přeznačení by nemělo zabrat více než šest týdnů,“ dodal Židek.

Do podzimu by pak dalších 89 nových parkovacích míst mělo vzniknout i na sídlišti Rochlice, podél ulice Dobiášova směrem ke kruhovému objezdu v Zeleném Údolí. Město tam na jaře vykoupilo od správce konkurzní podstaty pozemek, který za 900 tisíc nechá upravit na parkoviště.