V versus V. Českolipsko vybere senátora z dua Vosecký a Vomáčka

  18:26,  aktualizováno  18:37
Senátorem za Českolipsko se stane buď stávající senátor Jiří Vosecký, nebo starosta Kravař Vít Vomáčka. Z prvního kola vítěz nevzešel.

Senátor Jiří Vosecký | foto: SLK

Stávající senátor Jiří Vosecký (STAN +SLK) získal prozatím 29,60 procent, jeho soupeře Víta Vomáčku (ODS) poslalo do druhého kola 15,27 procent voličů.

Senátora Voseckého téměř třicetiprocentní podpora potěšila. „Podpora je to mimořádná. Mít víc než polovinu hlasů při deseti kandidátech není možné, to si řekněme na rovinu, to by bylo matematicky možné jen při sedmi kandidátech. Takže já jsem spokojený,“ řekl redakci iDNES.cz.

Ve druhém kole senátních voleb se utká s Vítem Vomáčkou z ODS, který v prvním kole získal přes 15 procent. „Očekával jsem, že se mnou postoupí pan Vomáčka. Očekávám, že kampaň dál poběží slušně, tak jako doposud,“ dodal.

O podporu v druhém kole voleb bude žádat Piráty, jejichž kandidát Petr Jeník skončil třetí. „Bude asi hodně záležet, jak se Piráti domluví na krajské vládě s námi. Ale jednat s nimi o mé podpoře budeme,“ naznačil Vosecký.

„Výsledek je takový, jaký je. Udělal jsem pro to, myslím, dost a respektuji, jak nám to voliči rozdělili,“ řekl iDNES.cz Vít Vomáčka.

Podrobné výsledky prvního kola senátních voleb

Jeho kampaň pro druhé kolo se prý od té pro první lišit nebude. „Začínáme od nuly a jde se do druhého kola. Nebude se nikam vlamovat, nikomu se podbízet, nebudu je nahánět na náměstí. Myslím, že je za mnou vidět kus práce v Kravařích, a proto jsem přesvědčený, že to lidé vidí.“ 

Podporu vidí i u voličů, kteří v prvním kole vhodili svůj hlas poraženým kandidátům. „Je celá řada voličů, kteří teď hlasovali pro někoho, kdo neuspěl, a v dalším kole chtějí podpořit mě,“ dodal.

Před branami druhého kola zůstal pirát Petr Jeník s deseti procenty.

Autor: