Semily chtěly ubytovat uprchlíky, na dotace nedosáhly kvůli malým koupelnám

  17:28
V Semilech chtěli využít pro ubytování ukrajinských uprchlíků hotel Centrum v sousedství Kulturního centra Golf, který radnice před třemi lety koupila a zatím nemá pro budovu využití. Z vlastního už investovali do přípravy ubytování půl milionu korun, nutné bylo udělat revize, ale třeba i vymalovat. Na nutné úpravy chtělo vedení města využít i dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, ukázalo se ale, že na ně nedosáhne.

Podmínky programu jsou podle Mlejnkové příliš přísné a město není schopné je splnit. „My nebudeme mít od druhého patra výtah v kulturní památce, nemáme čtyři metry čtvereční v koupelnách, to ostatně nemá ani pan místostarosta u sebe v paneláku. Takže o ty dotace nemůžeme ani požádat. A když jsme se ptali, jestli z toho neumí slevit, tak neumí,“ řekla starostka Lena Mlejnková.

V hotelu by podle ní mohlo najít dočasný domov až 50 uprchlíků, ubytovat se tam ale nemůže nikdo, protože například okna nejsou v dobrém stavu, jsou proto zašroubovaná napevno, a radnice nemá tři miliony v rozpočtu na jejich výměnu.

V programu na opravu bydlení pro Ukrajince má MMR připraveno 900 milionů korun, o dotace je zatím možné žádat do konce května, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) ale při dnešní návštěvě v Neratovicích nevyloučil, že ho prodlouží. Aktuálně je podle něj vyčerpáno 100 milionů korun. Obce a města podle ministra v mnoha případech ještě průběžně zjišťují přesné podmínky pro žádosti, možné je požádat i zpětně po dokončení opravy.

Zchátralý hotel Centrum v Semilech je zajímavou ukázkou architektury ve stylu brutalismu 70. a 80. let minulého století. Semily za budovu před třemi lety zaplatily 3,675 milionu korun. Další desítky milionů korun bude ale třeba investovat do její kompletní rekonstrukce. Radnice tehdy budovu koupila, protože se obávala, aby tam nevznikla ubytovna.

„Chtěli jsme mít kontrolu nad tím, co se tam bude dít,“ řekla Mlejnková. Využití pro budovu zatím radnice nenašla, uvažuje se o přestavbě na depozitář. Ubytovat tam uprchlíky se podle Mlejnkové nabízelo.

Areál Kulturního centra Golf spolu s jídelnou, klubovnami a kancelářemi byl postaven v roce 1979 podle návrhu Stavoprojektu Liberec. Jako autor je pod ním podepsán architekt Pavel Švancer, spoluautor hotelu a vysílače Ještěd v Liberci. O výstavbu kulturního centra se tehdy zasloužil národní podnik Kolora a z větší části byl areál postaven v akci „Z“.

Středisko bylo rozděleno do tří částí a v roce 1986 k němu přibyl ještě hotel, postavený ve stejném stylu. Celý areál se zachoval v autentické podobě, radnice proto usiluje o jeho prohlášení kulturní památkou.

Autoři: ,