Semily odvolaly ředitele školy, který odmítal testování dětí

  10:18,  aktualizováno  17:52
Rada města Semily jednohlasně odvolala ředitele waldorfské školy, který odmítal testování dětí. Vedení města se obává, že kroky ředitele by mohly vést ke skončení waldorfského školství v Semilech. Podle iniciativy rodičů ale krok radnice situaci nezklidní, práva svých dětí chtějí bránit u soudu.

Odvolaný ředitel waldorfské školy v Semilech Ivan Semecký na demonstraci, kterou na jeho podporu uspořádali rodiče žáků. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Rada města Semily zasedala do pondělních nočních hodin. Jednohlasně rozhodla o odvolání Ivana Semeckého z funkce ředitele, a to bez odkladu. Semecký od minulého týdne odmítal testování dětí ve škole

„Vědomé porušování povinností stanovených mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví pokračovalo i tento týden,“ píší v úterním ranním prohlášení starostka města Lena Mlejnková a místostarosta Tomáš Sábl.

Situace ve Waldorfské základní a střední škole Semily se od předchozího nijak nezměnila. „Ředitel na jednání rady města žádal o více času, ale z jeho strany nebyl učiněn žádný vstřícný krok. I když si škola na pondělní testování nakoupila „plivací“ Ag testy, výsledek byl stejný – ve škole bylo z rozhodnutí pana ředitele přítomno 44 dětí, u kterých nebylo provedeno testování dle mimořádného opatření MZ,“ stojí v prohlášení.

Podle vedení města je škola v důsledku dosavadního postupu ředitele rozdělena na dva nesmiřitelné tábory. Semeckého kroky prý navíc nevedou ke zklidnění situace. 

„Naopak, je ohrožena samotná existence waldorfského školství v Semilech, což v žádném případě nechceme dopustit. V příštím roce oslaví škola, jež vždy měla podporu zřizovatele, 30 let od svého založení,“ uvádí představitelé města.

Spolu s rozhodnutím o odvolání ředitele rada schválila vypsání konkurzního řízení na místo ředitele. 

„Uvědomujeme si, že před novým ředitelem či novou ředitelkou bude stát nelehký úkol – stmelit rozdělené názorové skupiny a uklidnit situaci,“ dodalo vedení města.

Ředitel se proti rozhodnutí odvolá

Semecký už informaci o svém odvolání obdržel. „V odvolání nemám napsaný důvod. Mám tam jen, že je to na základě usnesení rady. Já to usnesení neviděl, ústně mi bylo řečeno, že je to na základě toho, že jsem porušil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví. Což koneckonců zřizovatel (město) uvádí ve své tiskové zprávě,“ sdělil iDNES.cz Semecký.

Proti svému odvolání se Semecký nyní plánuje odvolat. „Chci se hájit, že to odvolání je neoprávněné.“

Semecký zatím nechce spekulovat, zda se bude o místo ředitele ucházet v budoucnu. „To musím dobře promyslet, protože situace ve vztazích mezi mnou a radou města není úplně lehká. To musím všechno zvážit,“ říká bývalý ředitel. Zároveň potvrzuje slova vedení města, že je škola rozdělena na dva tábory.

„Cítím to tak, že je atmosféra ve škole rozdělena na dva tábory. Ale vůbec si nemyslím, že by to vzniklo pouze a tím, co jsem udělal,“ dodává.

Iniciativa rodičů teď připravuje právní kroky vůči ministerstvu zdravotnictví i ministerstvu školství s cílem ochránit ústavní práva rodičů i dětí. Podle zástupkyně iniciativy Jiřiny Lenové jim právní pomoc nabídla odborná skupina Zdravé fórum pro právo. 

„Děti jsou naše budoucnost a je naší povinností udělat pro ně maximum,“ uvedla Lenová. Iniciativa se proto obrací na další ředitele škol a především rodiče s výzvou, aby se připojili. „Děti nás potřebují, nedovolme, aby byly už od malička vystaveny šikaně ze strany státní moci,“ apelují na širokou veřejnost rodiče dětí ze Semil.

V Semilech se také v pondělí uskutečnila demonstrace, na níž podporu řediteli vyslovilo několik stovek lidí.

Autor: