Bývalý hotel využijí lidé s postižením, Semily musí brutalistní stavbu opravit

  10:12
Příští dva roky poslouží bývalý hotel Centrum v Semilech lidem s postižením. Služby sociální péče a stacionář Tereza čeká rekonstrukce a město se rozhodlo poskytnout lidem dvouletý azyl v původně zanedbaném objektu.

Hotel Centrum v Semilech je architektonicky výjimečnou stavbou. V roce 1972 jej navrhl architekt Pavel Švancar. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Nemovitost jsme koupili jako prakticky vybydlenou ze soukromých rukou za 3,5 milionu korun. Původní odhad na rekonstrukci je starý dva roky a počítal s osmi miliony, ale od té doby se ceny rapidně zvýšily, takže nyní jsme zhruba na dvanácti milionech,“ řekla starostka Semil Lena Mlejnková.

V budově se musí pro naprostý komfort lidem s handicapem vyměnit okna, sociální zařízení, vstupní portál a kotelna. Lidé s postižením zde budou bydlet od ledna 2025 do konce března 2027, ale nově opravený objekt najde své využití v budoucnosti.

„Po odchodu hendikepovaných plánujeme objekt využít k ubytování hotelového typu, případně tam budou malometrážní byty,“ dodala starostka.

Nejzdařilejší stavby věhlasného architekta

Hotel i přilehlé Kulturní centrum Golf navrhl v roce 1972 liberecký architekt Pavel Švancer. Tvrdil, že jde vedle městského bazénu v Liberci o jeho nejzdařilejší díla.

Díky němu se v liberecké zoo dívá žirafám do očí. Zemřel architekt Švancer

I proto se Semily snažily, aby centrum Golf dostalo statut kulturní památky. Je totiž jednou z mála dochovaných staveb u nás ve stylu takzvaného brutalismu, kde to zvenku i zevnitř vypadá stále jako na konci sedmdesátých let.

Před dvěma lety chtěly Semily objekt využít pro ubytování ukrajinských uprchlíků. Na nutné úpravy chtělo vedení města využít i dotace z programu ministerstva pro místní rozvoj, ukázalo se ale, že na ně nedosáhne.

17. května 2022

Autor: