Autobusové nádraží v Semilech posunou blíž k vlakům, vznikne velký terminál

  6:46
Cestující v Semilech za pár let vystoupí z vlaku a po pár desítkách metrů přestoupí pohodlně na autobus. Město společně se Správou železnic chce totiž spojit vlakové nádraží s autobusovým. Vzniknout by tak měl velký dopravní terminál.

Na chystaném dopravním terminálu se propojí vlaková doprava s autobusovou. | foto: Šenkýř architekti

Zastupitelé osmitisícového města na svém květnovém zasedání rozhodli, že se radnice bude částkou přes 835 tisíc korun podílet na vzniku projektové dokumentace pro stavbu. Tu zajistí Správa železnic, která již má vysoutěženého dodavatele dokumentu. 

Zároveň tady státní instituce chystá přestavbu nástupišť, která má vyjít na 122 milionů korun. Náklady na vybudování přilehlého terminálu pro autobusy se odhadují na 35 až 40 milionů. 

Loni již vznikla architektonická studie přestupního terminálu z pera Bohuslava Šenkýře. Obě současná nádraží nejsou pro město příliš reprezentativní. 

Nádraží si investici zaslouží

„Vlakové nádraží má sice již nedávno opravenou budovu, ale stále patří mezi nepříliš hezké kouty našeho města. Proto chceme tento projekt, který je jeden z nejdůležitějších, které připravujeme. Bude na to navazovat i nějaká změna autobusových zastávek po městě. To všechno teprve přijde, ale nyní potřebujeme mít hotovou projektovou dokumentaci, abychom byli připraveni, až se objeví nějaká možnost dotace. Jsem skálopevně přesvědčena, že si nádraží investici zaslouží,“ řekla zastupitelům starostka města Lena Mlejnková.

Na chystaném dopravním terminálu se propojí vlaková doprava s autobusovou.

Na chystaném dopravním terminálu se propojí vlaková doprava s autobusovou.

Jak z jejích vět vyplývá, město chce na nový terminál najít dotaci. 

„Jde o příležitost zásadně změnit dopravu ve městě. Autobusové nádraží stojí už dvacet let v dočasných podmínkách na průtahu městem. Máme šanci vyřešit obě věci - vybudovat průtah i autobusové nádraží,“ řekla již dříve starostka Semil.

Zda-li práce na terminálu začnou na začátku roku 2022 zatím není jasné. Na tu dobu však Správa železnic slíbila začít s přestavbou nástupišť železniční stanice.

Zruší jednu kolej

„Kromě výstavby nových nástupišť včetně jejich zastřešení půjde i o částečnou přestavbu kolejiště. Počítáme s redukcí jedné manipulační koleje, která uvolní místo pro autobusový terminál. Manipulační kolej pak přemístíme na kolejové rozvětvení ve směru na Železný Brod, čímž zachováme možnost vykládky a nakládky,“ popsala mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Dodala, že pro přestup na autobus bude sloužit nové nástupiště u výpravní budovy. „V praxi to znamená, že cestující budou moci přestupovat, aniž by museli opustit jedno společné bezbariérové nástupiště,“ doplnila mluvčí.

Autor: