Města válčí se suchem. Sekačky mají stopku, namísto trávníků vyrostou louky

  6:30
Nejdřív tři, pak pět centimetrů. Na tyto výšky se v Liberci sekaly veřejné trávníky. Trvající extrémní sucha teď nutí radnici sekačky ještě víc zvednout. A nebo je úplně vypnout.

Údržba zeleně v Liberci. ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Sucha nepolevují, takže už od začátku července je seč na plochách uvnitř města zastavená. Poseká se jen sídliště Rochlice, kde je tráva už opravdu přerostlá. Sekat se v srpnu bude už jen na výšku deset centimetrů,“ informovala vedoucí libereckého odboru ekologie Lucie Sládková. 

Cíl tohoto opatření je jasný: zadržet víc vody v krajině. Z nízko posečeného trávníku voda hned odteče, neposekaný ji vsákne a udrží. Zelený trávník je navíc živá klimatizace. Teplota živého trávníku může být v horku až o 21° C chladnější než u uschlého trávníku. 

Zvednout sekačky a nechat trávník delší nebo sekat méně často se odhodlali i v jiných městech, například Frýdlantu, Cvikově, Turnově nebo Jilemnici. Mnohde však vysoká tráva lidem vadí. 

„Diskuse o výši trávníků je věčné téma. Zastánci estetiky by chtěli trávníky posekané víc, ekologicky smýšlející lidé chápou, že trávník v těchto vedrech nelze tolik sekat. Vyhovět všem tedy nejde,“ posteskl si starosta Turnova Tomáš Hocke. 

Řešením v takových situacích jsou takzvané květnaté louky. Plní úlohu trávníku, sekat se musí třeba jen jednou za rok a navíc jsou díky množství rostlinných druhů velmi estetické.

Tipují plochy pro výsev květin

„První dvě květnaté louky jsme založili ve Větrné ulici a naproti Lidlu už před čtyřmi lety, když o tomto opatření proti suchu ještě nikdo ani neuvažoval. Osvědčilo se to. Ukazuje se, že jak jsme kdysi vodu z krajiny efektivně odváděli, tak ji budeme muset začít i zadržovat,“ podotkl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. 

Tři plochy pro výsev květnatých luk už mají vytipované i v Liberci. Založí je příští rok. „Slibujeme si od toho, že tam nebudeme muset tak často sekat, taková plocha navíc vypadá díky květinám lépe než trávník. Je též velkým lákadlem pro motýly a další zvířecí společenstva,“ zmínila Lucie Sládková. 

Květnaté louky chtějí příští rok zasít i v České Lípě. Už dvanáct dní tu nezapršelo a trávníky jsou uschlé. „Již v letošním roce jsme však učinili pokus a zřídili jsme tři květinové záhony z přímého výsevu, jejichž součástí je i luční kvítí, a uvažujeme o vysazení dalších,“ doplnila starostka Jitka Volfová. 

V České Lípě berou boj proti suchu vážně. Sekačky zde sečou na deset centimetrů, nově se radnice rozhodla nesekat trávu kolem stromů. 

„Vyšší tráva, která zůstane u kmenů, pomůže zadržet vlhkost a zabrání vysušování půdy pod stromy. Navíc se nám podaří ochránit kmeny stromů před mechanickým poškozením od sekaček. Pokud tedy občané uvidí okolo stromů vysokou trávu, je to záměr, neznamená to, že pracovníci odborné firmy nedokončili svoji práci,“ zdůraznil místostarosta Martin Brož. 

Na Českolipsku je sucho extrémnější než jinde v kraji. Městský úřad navíc od 24. července vydal zákaz odběru povrchových vod na celých povodích celkem 25 vodních toků v okrese. Zákaz bude platit až do 30. září.

Autor: