iDNES.cz

Krátce po porodu ochrnula. Naději mladé matce dává vlna solidarity

  11:25
Nádor na mozku, o němž nikdo nevěděl, udělal z mladé maminky Elišky pacientku upoutanou na lůžku. Rodačka z Tanvaldu upadla do bezvědomí letos v březnu krátce po narození svého druhého syna. Krvácení z nádoru a otok mozku vyvolal pravděpodobně tlak při porodu.
Ilustrační foto

Nádor lékaři úspěšně odstranili, ale otok mozku mladou ženu osudově poznamenal. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Lékaři v liberecké nemocnici Elišku zachránili, ale otok mozku ji vážně poznamenal. „Je při plném vědomí, intelektuální schopnosti jí zůstaly,“ stojí na webové stránce proelisku.cz, kde se nachází transparentní účet. Na něj mohou dárci posílat peníze na velmi nákladnou léčbu a rehabilitaci dvaatřicetileté ženy. 

„Eliška dokáže číst a prstem na tabulce s abecedou napsat krátký vzkaz,“ píší organizátoři sbírky. „Pohybem prstu levé ruky dokáže odpovědět ano – ne. Její tělo je ale jinak téměř nehybné.“

Do kampaně pro Elišku se zapojil také tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek. „Pracovala jako propagační grafička a pomáhala nám hodně s pořádáním populárního závodu Muchovman,“ říká Vyhnálek. „Sama hodně sportovala, jezdila na snowboardu, in-line bruslích nebo na kole. Za Muchovmana jsme jí poslali na transparentní účet osm tisíc korun.“ 

Město Tanvald věnovalo na uzdravování Elišky deset tisíc korun. Na konto pro Elišku poslali lidé a firmy již přes 1,8 milionu korun. Druhý chlapeček Štěpán se Elišce narodil 19. března v půl šesté ráno. 

Porod proběhl bez problémů a ještě odpoledne mohl Eliščin manžel Petr odvézt maminku s dítětem domů. Tam na ně čekal dvouletý Kryštof. Eliška ještě stačila oba syny společně vyfotografovat, za několik hodin se ale kvůli krvácení do mozku ocitla v hlubokém kómatu. 

Otok ženu osudově poznamenal

Dvacátého března po půlnoci ji záchranka převezla do liberecké nemocnice, kde ji chirurgové neprodleně operovali. Nádor úspěšně odstranili, ale otok mozku mladou ženu osudově poznamenal. 

Několik týdnů ležela v bezvědomí na anesteticko-resuscitačním oddělení, pak na jednotce intenzivní péče. Tam překonala otravu celého těla. Následoval převoz do nemocnice v Tanvaldě. Teď se Elišce opět věnují lékaři a sestry v liberecké nemocnici, kde prochází terapií v hyperbarické komoře.

„Zdá se, že pro Elišku, která potřebuje tak intenzivní péči, neexistuje v českém systému zdravotnictví možnost, aby ji v budoucnu hospitalizovali na rehabilitačním oddělení,“ uvádí se na webu sbírky. Rodina proto hledá soukromá zdravotnická zařízení. Až se Eliščin stav zlepší, začnou její příbuzní vkládat naděje do léčby v lázních. Eliška bude nepochybně potřebovat speciální pomůcky, což si vyžádá statisíce korun.

Eliška dělá v poslední době malé, ale důležité pokroky. Začíná například cítit zcela nehybnou pravou stranu těla.

O dva syny se nyní místo Elišky stará její manžel Petr. Rodina žije z jeho mateřské a Eliščiny nemocenské. Jejich rodiče nemají vysoké příjmy a nemohou svým dětem a vnoučatům příliš pomoci.

Elišku podpořily peněžními dary stovky lidí, firem a spolků. Objevil se jeden stotisícový příspěvek nebo dva padesátitisícové. Na transparentním účtu se nachází rovněž dar 13 tisíc korun s neobvyklou adresou odesilatele - Podlázečtí štamgasti. Někteří lidé zanechali na kontě vzkazy. Jana Matunová napsala: „Kde je vůle, je i naděje. Držte se.“

Klub národní házené Chomutov vzkázal: „Eliško, nikdy nebojuješ sama.“

zpět na článek