Dobíjení mobilů i moderní informační systém. Rychnov získá nový terminál

  6:22
Autobusy už nebudou stát v silnici v nepřehledné zatáčce, lidé nebudou kráčet po nebezpečném přechodu, který končí v půli křižovatky. Nejen to přinese Rychnovu u Jablonce nad Nisou nový autobusový terminál v Nádražní ulici.

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy bude na terminálu i zastřešená zastávka a osm lamp. | foto: Vizualizace: Město Rychnov u Jablonce nad Nisou

Město o terminálu uvažuje už roky, letos začne s jeho stavbou. Projekt vyjde na více než osm milionů korun a z poloviny jej zaplatí Evropská unie.

„Nechtěli jsme řešit jen zastávku, ale měli jsme v úmyslu vybudovat celý dopravní uzel. Aby vznikl bezbariérový a bezpečný přestup na železnici a propojení na příměstské autobusové linky. Díky dotaci jsme mohli připravit obsáhlejší projekt,“ řekl starosta Rychnova Tomáš Levinský.

Vlakové nádraží je sice po rekonstrukci bez překážek, bezbariérový přestup z autobusu na vlak a obráceně ale stále není možný. Když cestující vystoupí na autobusové zastávce u vlakového nádraží, chodník jej dovede ke schodům a dál už nepokračuje. Invalidní cestující musejí pokračovat silnicí, kde je nebezpečně předjíždějí auta.

„Nové řešení bude už bezpečné. Chodník se prodlouží a napojí téměř na terminál drah,“ přiblížil starosta Levinský.

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy vznikne na terminálu zastřešená zastávka, prostranství osvítí osm lamp, okolí promění parkové úpravy. Na bezpečí dohlédne nová městská kamera. 

Nejmodernější informační systém v kraji

Chybět nebude ani dobíjecí stanice pro mobilní telefony ani nejmodernější informační systém. Na panelu cestující uvidí, kde se jeho spoj právě nachází. 

Fotogalerie

„Bude to nejmodernější informační systém, který zatím v kraji funguje. Cestující uvidí, jestli má jeho spoj zpoždění, za jaký čas dojede na stanoviště nebo jaké jsou návazné spoje,“ doplnil starosta.

Během pracovního dne zastaví v prostoru plánovaného terminálu 112 spojů autobusů. Na vlakové nádraží dorazí denně 41 vlakových spojů, 21 směrem do Liberce, 20 do Turnova.

Město nyní připravuje výběrové řízení na stavební firmu. Starosta věří, že výstavba začne koncem léta nebo na podzim. Terminál by pak mohl začít už letos sloužit cestujícím. S městem spolupracuje i Liberecký kraj, který příští rok opraví část zničené Nádražní ulice.

Autor: