Mimoň chystá zateplování paneláků, plány komplikuje chráněný rorýs

  16:04
Radnice v Mimoni na Českolipsku začne s rozsáhlým zateplováním. Přípravu velké akce ale komplikuje chráněný rorýs, který hnízdí v panelových domech. Rorýs nesmí být při svém hnízdění nikým vyrušován, tedy ani stavebními dělníky.

Rorýs obecný je bravurním letcem. | foto: Archiv MF DNES

„Přilétne na konci dubna a odlétne v půlce srpna. My nesmíme narušit jeho hnízdiště. Až rorýsi odlétnou, uděláme jim budky, aby se měli na jaře kam vrátit a nelétali dokolečka nad Mimoní,“ řekl starosta města Petr Král. Snazší podle něj bude stavba na Letné, kde rorýsi nesídlí a může se tam pracovat bez omezení.

Rorýs obecný je jeden z nejrychlejších ptáků na světě, jde o zvlášť chráněný a ohrožený druh. Nejčastěji hnízdí v panelových domech nebo v objektech vyšších než čtyři patra.

„Při rekonstrukci budovy, kterou rorýs obývá, je třeba požádat o povolení výjimky k zásahu do jeho biotopu. Každý objekt se posuzuje individuálně,“ sdělil Jan Mikulička z tiskového oddělení krajského úřadu.

Podle Jiřího Ovečky z České inspekce životního prostředí došlo před dvěma lety ke škodlivému zásahu do přirozeného vývoje rorýse na mimoňském Sídlišti pod Ralskem. V tomto případě uložila inspekce pokutu, protože dělníci překryli montážní pěnou otvory budek v době, kdy tam rorýsi hnízdili. 

„Náhradou za likvidaci hnízdních možností při zateplování budov může být instalace budek na zateplovaný panelový dům. Počet, rozmístění i parametry budek musí být předem odsouhlaseny orgánem ochrany přírody,“ upozornil Jiří Ovečka.

Obyvatelé ušetří za teplo, víc zaplatí za nájem

Obyvatelé města po zateplení domů ušetří za teplo, zato se jim zvedne nájem. Mimoň obdržela dotaci ve výši 90 milionů korun, starosta plánuje zateplení jednatřiceti domů - deseti domů na Sídlišti pod Ralskem, dvaceti na sídlišti Letná a jednoho ve Svébořické ulici.

„Máme ve vlastnictví 1 200 bytových jednotek a zateplení se týká asi 900 z nich. Jsou to panelové domy i stará cihlová zástavba,“ upřesnil starosta Král. Projekt na zateplení domů počítá s celkovými náklady v částce 290 milionů, 90 milionů pokryje dotace.

„Dotace od ministerstva pro místní rozvoj nám byla přidělena před několika měsíci. Na obrovské dvanáctipatrové domy už máme vybrané dodavatele, nyní vše kontroluje poskytovatel dotace. Ještě musíme najít firmy na bezpečnost a ochranu práce a technický dozor. Pak vypíšeme zakázku na zateplení šestnácti nižších domů,“ shrnul starosta Král.

Předpokládá, že práce na největší zakázce začnou v červnu, zateplení panelových domů prý potrvá přibližně rok a půl. Dům ve Svébořické ulici by se mohl začít upravovat v červenci a zbytek bytových jednotek v září. Obyvatelé města byli o plánovaných úpravách informováni místní televizí, na sociálních sítích a ve zpravodaji.

„Lidé to vzali na vědomí, i když vědí, že se jim zvedne nájem o šest korun za metr čtvereční. Máme spočítáno, že se po zateplení ušetří devět milionů korun za teplo. A životnímu prostředí ušetříme 1 500 tun oxidu uhličitého,“ dodal starosta.

Mimoň v minulosti čerpala z Integrovaného regionálního operačního systému dotaci na snížení energetické náročnosti bytového domu na Letné nebo na modernizaci informačních systémů.

Autor: