Silniční recidivista chtěl ujet, za porušení zákazu byl šestkrát ve vězení

  15:28
Nepoučitelného silničního recidivistu obvinili policisté na Jablonecku. Přestože už byl za porušování zákazu řízení dokonce i několikrát ve vězení, v pondělí ujížděl policistům na motorce.

Motorkář projížděl kolem jabloneckých policistů v pondělí kolem třetí hodiny ranní. Okamžitě poznali, že za řidítky stroje Kawasaki 750 sedí jim dobře známý muž, který má zákaz řízení a opakovaně ho porušuje.

„Okamžitě se proto za ním rozjeli, aby mu v další jízdě zabránili. Na jejich znamení k zastavení zareagoval přidáním na rychlosti. Následovala honička přes zhruba třiadvacetikilometrový úsek vedoucí přes Smržovku, Tanvald a Velké Hamry, která skončila až v Loužnici. Tam čtyřiatřicetiletý motocyklista svůj stroj odstavil u okraje silnice a policistům se vzdal,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Ze záznamu, který pořídila palubní kamera policistů, je patrné, že muž před policisty ujížděl velice riskantně. Vjížděl do protisměru, přejížděl plnou čáru, nedodržoval předepsanou rychlost. „Svojí velmi agresivní jízdou vážně ohrožoval další účastníky silničního provozu,“ potvrdila mluvčí.

Hlídka muže podrobila dechové zkoušce i orientačnímu testu na drogy. Ten vyšel pozitivně na amfetamin a metamfetamin. Pod vlivem alkoholu muž nebyl. Odborné lékařské vyšetření spojené s odběrem krve odmítl, aniž by k tomu měl konkrétní závažný důvod.

„Policistům se potvrdilo, že mají před sebou speciálního recidivistu v souvislosti s porušováním zákazu řízení motorových vozidel. Od roku 2010 ho za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, tedy za ignorování zákazu řízení, poslaly soudy do vězení celkem šestkrát. Naposledy z něj vyšel přesně před rokem. Od té doby jsme proti němu zahájili trestní stíhání pro jinou jízdu v zákazu, která se ještě nedostala před soud, a i přesto měl teď stejný problém znovu,“ přiblížila Baláková.

Policisté muži prohledali batoh. „V něm měl kromě sáčku s pervitinem a šesti tabletami drogy MDMA také samonabíjecí pistoli ČZ Uherský Brod model 70 ráže 7,65 s 33 náboji. Držitelem povolení k držení takové zbraně nebo střeliva není, a proto se v této souvislosti už zodpovídá z přečinu nedovoleného ozbrojování. Do protokolu uvedl, že si pistoli pořídil na svou ochranu. Zajištěné drogy jsme zaslali k expertíze a čekáme na výsledek jejich rozboru. Potom o kvalifikaci jejich držení rozhodneme,“ upřesnila mluvčí.

Policisté muže obvinili z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Následně skončil ve vazbě, aby nemohl dále řídit a ohrožovat tak účastníky provozu.

Autor: