iDNES.cz

Na Českolipsku havarovalo malé letadlo, v jeho útrobách zemřel jeden člověk

  16:42,  aktualizováno  20:23
V sobotu odpoledne havarovalo malé ultralehké letadlo v Ralsku na Českolipsku. Při nehodě zemřel jednaosmdesátiletý pilot. Utrpěl zranění neslučitelná se životem, záchranáři už mu nemohli pomoci, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Příčinu šetří policie i expert Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

„Mohu potvrdit, že na místě zemřel jeden člověk. Tato osoba utrpěla zranění neslučitelná se životem a lékař konstatoval smrt,“ řekl iDNES.cz odpoledne krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Dodal, že u zemřelého neprobíhala resuscitace a nikoho dalšího záchranáři neošetřovali.

První se o pádu letadla v Ralsku v části obce Hvězdov dozvěděli hasiči, kteří kolem 15:15 o události informovali policii. Hasiči požár letounu zlikvidovali pomocí vysokotlakého vodního proudu.

„Přibližně v 15:15 jsme od hasičského záchranného sboru přijali oznámení o možném pádu letadla v prostoru obce Ralsko – Hvězdov. Po vypátrání letadla bylo zjištěno, že se jedná o třímístný ultralight zatím nezjištěného typu. V troskách jsme objevili jedno tělo bez známek života, v letadle byl pilot sám. Už jsme zjistili i jeho totožnost,“ doplnila krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

Záchranná služba na místo vyslala dvě pozemní posádky a vrtulník, který byl poté odvolán na základnu.

Příčinami neštěstí se bude kromě policistů zabývat i Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. „Ohledání místa nehody bude probíhat dlouhé hodiny,“ dodala Fialová. Na místě zůstávají i hasiči, kteří spolupracují s policií při zajištění a nasvícení místa nehody.

Na místo nehody vyjeli profesionální hasiči z Jablonného v Podještědí, a České Lípy a dobrovolní z obcí Mimoň a Zákupy.

Tragické letošní letecké nehody

Sobotní pád není letos první na Českolipsku, letos v dubnu na letišti havaroval malý letoun, tenkrát se pilot zranil.

Tragicky v letošním roce skončily další letecké dopravní nehody, například minulý měsíc mezi obcemi Horní Vlčkovce a Brod v Královéhradeckém kraji havarovalo ultralehké letadlo, nehodu nepřežili dva lidé.

V srpnu po pádu letadla při leteckém dni v Chebu zemřel pilot a jeden člověk byl lehce zraněn. Ve stejném měsíci spadlo bezmotorové letadlo na jedoucí auto poblíž rokycanského letiště, pilot zahynul. Posádka osobního automobilu, o kterou letoun zavadil, byla bez zranění.

V červnu spadlo malé motorové letadlo do pole poblíž Bořitova na Blanensku. Pilot při nehodě zahynul, další člověk utrpěl středně těžká zranění.

Autor:
zpět na článek