Rakoviny přibývá. Zájemce vyšetří speciální ambulance v krajské nemocnici

  10:52
Pro ty, kteří se cítí ohroženi rakovinou, otevírá liberecká nemocnice Ambulanci onkologické prevence, která nabízí vyšetření na nejčastější formy nádorů. Není to ovšem zdarma. Muže bude stát 9 700 korun, ženy 8 800 korun.

„Preventivní programy jsou velmi racionální formou péče. Nejen, že jsou levnější pro systém, ale jsou mnohem přínosnější pro pacienta, protože včas zachycené onemocnění se dá lépe léčebně ovlivnit než pokročilá stadia,“ vysvětlil přednosta Komplexního onkologického centra liberecké nemocnice Jiří Bartoš. Smyslem prevence je podle něj vytvořit pro konkrétního klienta individuální soubor vyšetření.

V České republice momentálně běží tři základní screeningové programy hrazené pojišťovnou. Jedná se o screening tlustého střeva, prsu a děložního čípku. Podle Bartoše je ale řada dalších nádorů, které nejsou těmito programy pokryté a na ty bude prevence zaměřená. 

Podle primáře oddělení radiační onkologie liberecké nemocnice Igora Richtera by vyšetření nemělo být pro klienta příliš zatěžující a bude zaměřené na nejčastěji se vyskytující karcinomy. „Ty se mohou projevovat i v časném stadiu nějakou laboratorní odchylkou nebo eventuálně nějakým nálezem na rentgenu hrudníku nebo sonografie břicha,“ upřesnil Richter.

Podle něj ale nebude možné odhalit všechny zhoubné nádory. „Dodělávat nějaké zobrazovací vyšetření, rezonance mozku by bylo samozřejmě pro ten systém nákladné a zatím se o tom neuvažuje.“

Počet případů onkologických onemocnění v České republice podle primáře stále roste. „Mnohokrát se onemocnění diagnostikuje ve stadiu pozdním, kdy už léčba není tak úspěšná a způsobuje i předčasné úmrtí,“ upozornil primář s tím, že řada onkologických onemocnění má první fáze bezpříznakové.

Preventivní onkologická ambulance funguje jen na dalších dvou místech v republice. Liberecká nemocnice čerpala zkušenosti z Masarykova onkologického ústavu v Brně. Tam dosud zájemce z Libereckého kraje posílali.

Jaký bude zájem o vyšetření v liberecké ambulanci, zatím v nemocnici netuší. „Nedokážeme odhadnout, jestli ta komerční stránka bude pro lidi přitažlivá, nebo je naopak bude odpuzovat,“ vysvětlil předseda centra. Podle něj si ale nedělají iluze, že by byl zájem velký.

Na preventivní onkologická vyšetření podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře momentálně přispívá několik zdravotních pojišťoven. Na vyšetření se mohou zájemci objednat vždy ve čtvrtek mezi 8. až 15. hodinou na telefonním čísle 778 971 792. Ambulance nabízí souhrn vyšetření na jednom místě.