Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená, chodci musí jít oklikou

  15:54
Kvůli postupující rekonstrukci přehrady Harcov v Liberci uzavře Povodí Labe hráz. Lidé se po ní projdou až za dva roky, na druhý břeh budou do té doby muset chodit oklikou.

Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Korunu hráze liberecké přehrady uzavře Povodí Labe první březnový den „Komunikaci na hrázi jsme se snažili nechat na počátku rekonstrukce co nejdéle přístupnou. V březnu však zahájí přípravné práce na samotné hrázi a začne se i zde pohybovat stavební technika,“ říká mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Povodí se hráz rozhodlo uzavřít kvůli bezpečnosti a s přihlédnutím k rozsahu a složitosti prací a jejich náročnosti.

„Omlouváme se za omezení, která rekonstrukce přehrady Harcov přináší. Respektujte prosím zákazy vstupu, které jsou na místě vyznačeny,“ vzkazuje Bendová.

Povodí zároveň upozorňuje, že v místech poblíž hráze nepůjde přejít z jednoho břehu na druhý. Lidé, kteří si tudy zkracují cestu, tak musí jít oklikou. Ta vede například přes Josefinino údolí.

Rekonstrukce přehrady, která vyjde na 388 milionů korun bez DPH, začala loni na podzim. Opravovat se bude nejen hráz, ale i zdi podél cesty. V současné době bagry zbavují dno nánosů bahna.

„Cílem oprav je zajistit větší bezpečnost přehrady během povodní a současně navýšit retenční objem nádrže a zlepšit podmínky pro ochranu města před povodněmi. Souběžně s tím město Liberec připravuje také revitalizaci okolí přehrady,“ dodává mluvčí města Jan Král.

Práce, včetně těch na hrázi, by měly trvat do poloviny roku 2025.

Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená.

Hráz liberecké přehrady bude dva roky zavřená.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: