Za požár chemičky dostal bývalý zaměstnanec podmínku, má zaplatit 28 milionů

  12:50
Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest Jiřímu Machovi, který podle obžaloby před třemi lety zavinil rozsáhlý požár liberecké Severochemy. Zároveň musí muž zaplatit za přímé škody 28 milionů korun. Rozsudek není pravomocný. Statní zástupkyně se na místě odvolala.

Obžalovaným z velkého požáru liberecké Severochemy je její bývalý zaměstnanec Jiří Mach. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud vyměřil třiačtyřicetiletému Jiřímu Machovi tříletý podmíněný trest vězení s odkladem na zkušební dobu pěti let.

„Paní státní zástupkyně navrhovala nepodmíněný trest, my jsme se ale rozhodli, že bude prospěšnější, když bude obžalovaný moci svůj dluh splácet, než aby na něj platila společnost,“ zdůvodnila uložení podmíněného trestu předsedkyně soudního senátu Blanka Škrétová. 

Podle ní má obžalovaný dítě, na které by nemohl platit výživné, pokud by byl ve vězení. Jak dále Škrétová upozornila, škoda na majetku byla sice značná, ale jediný zraněný byl obžalovaný. 

Podle rozsudku by měl Mach zaplatit přes 28 milionů korun pojišťovně Kooperativa a přes sto tisíc Generálnímu ředitelství cel. Poškozená Severochema má podle soudu vymáhat náhradu škody v občanskoprávním řízení.

Machovi hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti dva až osm let vězení. Podle obžaloby způsobil škodu skoro za 55 milionů korun. Firma však škodu a ušlý zisk vyčíslila dokonce na více než 162 milionů korun.

Příčinou požáru byl elektrostatický výboj

Případ bývalého zaměstnance liberecké chemičky začal okresní soud projednávat loni v říjnu. Podle státní zástupkyně Věry Němcové obžalovaný způsobil mohutný požár při krádeži ředidla za asi tři tisíce korun. 

Podle znalců byl příčinou vzniku ohně elektrostatický výboj. Jak k němu ale došlo, nelze podle vyšetřovatele požárů Radka Poloprutského z krajského hasičského sboru jednoznačně určit. „Nelze vyloučit, že jiskra vznikla prouděním kapaliny při stáčení,“ sdělil vyšetřovatel.

Na vině ale mohlo být podle něj i oblečení, což potvrdil také Petr Trubač z kriminalistického ústavu. „Není jasné, zda triko (které měl tehdy obžalovaný na sobě, pozn. red.) bylo určeno pro petrochemický průmysl,“ vyjádřil se Trubač. Podle něj je ale pravděpodobnější, že došlo k porušení výrobních postupů při stáčení.

K požáru Severochemy došlo 29. května 2017 kolem poledne. Šlo o jeden z největších zásahů, ke kterým kdy krajští hasiči vyjížděli. Na místě zasahovalo 120 hasičů z 26 jednotek. Pod kontrolu se jim podařilo oheň dostat už kolem čtvrt na tři odpoledne, zlikvidován byl ve 20 hodin.

Podnik tehdy nařídil evakuaci všech zaměstnanců, opustit své domovy museli i obyvatelé z bezprostředního okolí. Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu.

Na místo dorazila i speciální chemická laboratoř ze Středočeského kraje, která monitorovala stav ovzduší. Škodliviny ale měření neodhalilo.

29. května 2017