Jsem rád, že jsem to vytěsnil z hlavy, řekl muž souzený za požár chemičky

  11:00
Jen pár minut trvalo u libereckého okresního soudu první hlavní líčení v případu obrovského požáru v podniku Severochema. Obžalovaný je Jiří Mach, který podle spisu způsobil škodu za desítky milionů korun. Někdejší zaměstnanec továrny v pátek k soudu sice přišel, ale nedostavil se jeho obhájce. Jednání tak bylo po chvíli odročeno.

Obžalovaným z velkého požáru liberecké Severochemy je její bývalý zaměstnanec Jiří Mach. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soudkyně Blanka Škrétová uvedla, že obhájce obžalovaného náhle onemocněl a nemá za sebe náhradu.

Obžalovaný Jiří Mach před soudem pouze uvedl, že lituje toho, co se stalo. „Jsem rád, že jsem to z hlavy vytěsnil,“ prohlásil. Dále už se k případu nechtěl vyjadřovat. Soudkyně pak hlavní líčení odročila.

V Severochemě už Mach nepracuje, odešel asi měsíc po požáru na vlastní žádost. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí dva roky až osm let vězení.

Chemička začala hořet 29. května 2017 krátce po poledni, když se Mach podle spisu snažil načerno odčerpat do kanystru vysoce hořlavou chemikálii. Údajně to bylo deset litrů ředidla za zhruba tři tisíce korun.

„Vlivem neodborné manipulace došlo k elektrostatickému výboji a následnému rozsáhlému požáru. S chemikálií zaměstnanec manipuloval v rozporu s předpisy,“ řekla již dříve policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová poté, co kriminalisté zaměstnance obvinili. Muž se tehdy při požáru zranil.

Fotogalerie

„Doposud vyčíslená celková škoda převyšuje částku padesát milionů korun,“ uvedl v červnu za Okresní státní zastupitelství v Liberci Lukáš Pauldura.

Výrobní družstvo se připojilo k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody ve výši 140 milionů korun. Započítává do ní náklady spojené s likvidací požáru, i se zajištěním náhradního provozu a vším, co s tím souvisí.

Mohutný požár zachvátil sklad hořlavých kapalin i část výroby. Zasahovalo 120 hasičů a 26 hasičských jednotek. K požáru se sjelo dvaatřicet cisteren. Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu.

Autor: