Hašení požáru pily komplikovala námraza, jednoho zraněného museli oživovat

  10:36,  aktualizováno  11:34
Hašení nočního požáru pily v Lučanech nad Nisou na Jablonecku, při kterém se zranili čtyři lidé, zkomplikovala namrzlá silnice. Hasiči se sem kvůli vrstvě ledu na příjezdové cestě nemohli dostat, obtížný byl i pohyb v areálu. Jednoho zraněného hasiči resuscitovali, čtyři osoby odvezli záchranáři do nemocnic v Kladně a Liberci.

K požáru průmyslového objektu pily vyjížděli hasiči kolem 23. hodiny. Když dorazili na místo, v plamenech už byl celý objekt. Zasahovalo celkem osm jednotek požární ochrany.

„Při příjezdu byla požárem zasažena část komplexu budov včetně střešních konstrukcí. V další části objektu, který byl silně zadýmen, se nacházelo několik ubytovaných pracovníků,“ popsal Jiří Havlišta, velitel dobrovolné jednotky z Maršovic.

Zásah probíhal v dýchací technice za využití termokamer a dronu, jenž monitoroval požářiště z výšky.

„Hasiči z objektu zachránili čtyři zraněné. Jednoho člověka resuscitovali před příjezdem záchranné služby. Následně zraněné předali do péče zdravotníků,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Jaroslava Benešová.

Požářiště jednotky rozdělily do tří úseků, postupně nasadily sedm proudů. „Velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru krátce před čtvrt na tři,“ dodala.

Mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev potvrdil, že v Lučanech posádky ošetřily čtyři pacienty, které sanitky odvezly do hyperbarických komor v liberecké a kladenské nemocnici.

„Jedna osoba na místě odmítala naše ošetření a podepsala negativní revers,“ doplnil Georgiev s tím, že všichni zranění byli při vědomí. „Po našem příjezdu byli všichni pacienti při vědomí a komunikovali s námi,“ uzavřel.

Kromě profesionálních hasičů z Tanvaldu a Jablonce nad Nisou zasahovaly i dobrovolné jednotky z Pasek, Maršovic, Josefova Dolu, Smržovky, Kokonína či Lučan nad Nisou.

Práci jim komplikovalo počasí, problematický byl zejména příjezd k budovám po namrzlé silnici. Kolem jedné hodiny ranní se podařilo přivolat sypač, který cestu ošetřil inertním materiálem.

Kolem třetí hodiny ráno hasiči rozebrali konstrukce zasažených budov, poté dohašovali skrytá ohniska. Požár zcela zlikvidovali kolem 11. hodiny dopoledne. Předběžnou výši škody odhadla mluvčí krajské policie Dagmar Sochorová na 20 milionů korun. Okolnosti vzniku požáru nyní šetří policisté společně s hasiči.

„Předmětem tohoto šetření je zjištění příčiny vzniku požáru, dosud jsme nevyloučili žádnou z možností. Tedy úmysl, nedbalost a technickou závadu na zařízení,“ shrnula.

Autor: