iDNES.cz

V jablonecké nemocnici hořela kuchyně, hasiči zachránili dva lidi

  12:32,  aktualizováno  15:50
V nemocnici v Jablonci nad Nisou hořela dnes kolem poledne kuchyně. Několik desítek lidí se před ohněm evakuovalo, dva hasiči zachránili. Vyhlásili třetí stupeň poplachu. Oheň se podařilo rychle lokalizovat, chodu samotné nemocnice, lůžkové části ani pacientů se událost nedotkla. Škoda přesáhne jeden milion korun.

Požár provozní budovy v areálu nemocnice v Jablonci nad Nisou (27. 3. 2024) | foto: HZS Libereckého kraje

„Jablonecká nemocnice nehoří,“ uklidnila po poledni mluvčí krajských hasičů Jaroslava Benešová s tím, že kolegové zasahovali v areálu zdravotnického zařízení, konkrétně ve třetím patře jedné z provozních budov.

Několik desítek lidí se samo evakuovalo, dva lidi hasiči zachránili pomocí vyváděcích masek. „V tuto chvíli nemáme nahlášené žádné zraněné osoby,“ dodala Benešová. Upřesnila, že událost byla na operační středisko nahlášena pár minut po jedenácté hodině dopoledne.

„Hořelo uvnitř ve vzduchotechnice, nahlásili jsme to dřív, než se to rozhořelo úplně. Bylo to tu hlavně zakouřené, všichni jsme byli evakuováni. Nyní je to pod kontrolou,“ okomentovala mluvčí nemocnice Jana Luňáková.

Podle ní hořela vzduchotechnika v prostorách kotelny, která sousedí s jídelnou. Jde o budovu E, jež je stranou od hlavních budov, kde se nacházejí pacienti. „Nikdo nebyl zraněn,“ uzavřela Luňáková. Prostory byly začouzené a zapáchaly kouřem.

„Místo zásahu bylo rozděleno na dva úseky. Kolem 12:15 velitel zásahu ohlásil lokalizaci požáru. V tuto chvíli provádíme také odvětrávaní objektu pomocí přetlakové ventilace,“ sdělili hasiči na síti X a posléze upřesnili, že k požáru došlo v místnosti strojovny vzduchotechniky.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Podle mluvčího zdravotnické záchranné služby Michaela Georgieva vyšetřili záchranáři na místě dva lidi. Okolnosti vzniku požáru policie zjišťuje, škoda podle předběžných odhadů přesáhne milion korun.

Zastupující mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Petra Knížková vysvětlila, že důvodem pro vyhlášení třetího stupně poplachu nebyl rozsah požáru, ale skutečnost, že hořelo v areálu nemocnice, která patří do kritické infrastruktury.

Nemocnice Jablonec je městskou příspěvkovou organizací a s 382 lůžky je třetím největším zdravotnickým zařízením v Libereckém kraji. Zaměstnává zhruba 920 lidí. „Pacienti i zaměstnanci se dnes většinou, pokud jde o jídlo, postarali sami buď v bufetu, nebo rozvážkou, čekáme, v jakém stavu bude kuchyně,“ řekl po poledni ČTK ředitel Vít Němeček.

Autoři: ,
zpět na článek