Víkendové povodně napáchaly v Libereckém kraji škodu za 160 milionů

  15:00
Škody po víkendové velké vodě na severu Čech sečetl Liberecký kraj na zhruba 162 milionů korun. Desítky milionů hlásí Liberec, kolem třinácti milionů Zákupy, kde jsou poškozené silnice, chodníky nebo mosty.

Velká voda v České Lípě-Dobranově (18. července 2021) | foto: Gabriela Volná Garbová, MF DNES

V jedněch z nejpostiženějších obcích, tedy v Dobranově a Písečné u České Lípy, byly vyčísleny škody na více než tři miliony korun, a to na soukromém majetku.

„Na některých domech vznikla škoda až 250 tisíc. To může být velký problém, zvlášť když se jedná o starší lidi,“ sdělila starostka České Lípy Jitka Volfová. 

Na poslední červencový týden proto plánuje svolat mimořádné jednání rady města, kde se bude jednat o mimořádných darech postiženým domácnostem. 

Hodně voda řádila v Dobranově, kde poškodila devatenáct domů. V Písečné jde o dva domy, ty jsou ale podle Volfové v hodně špatném stavu.

„Postiženo bylo hlavně vnitřní vybavení, statiku porušenou nemají,“ dodala starostka. Podle ní přišla voda tak rychle, že lidé nestihli vybavení domů zachránit. 

Povodně zaplavily i další obce na Českolipsku, kde způsobily několikamilionové škody. „Zasaženy byly Velenice, Kunratice u Cvikova, Sloup v Čechách, Nový Bor. Zaplaveny byly hlavně rodinné domy, naštěstí v ne úplně masivním rozsahu,“ sdělil náměstek hejtmana Jan Sviták.

Silnice potřebují opravit

Například v Zákupech se podle něj předpokládalo, že bude vyplaveno padesát domů, nakonec jich bylo pět. „Jednalo se o čistou vodu, takže ty škody nebyly tak hrozivé,“ dodal. 

Na několika místech v kraji povodeň poničila také krajské silnice. Škody nejsou podle náměstka malé, ale poškození není v plošném rozsahu.

„Vesměs se jedná o propustky, zaplavené příkopy, poškozené opěrné zdi. Nebyly to ale žádné velké katastrofy,“ upřesnil Sviták. „Na to, jak to vypadalo hrozivě v nočních hodinách, nebyly dopady tak velké,“ shrnul náměstek. 

Velká voda způsobená přívalovými dešti se Libereckým krajem prohnala o minulém víkendu. Vyvrcholila během noci ze soboty na neděli. 

Přívalové deště nejprve způsobily komplikace v Liberci, kde musely být v sobotu odpoledne některé ulice uzavřeny kvůli lagunám. Náprava škod bude stát desítky miliony korun. Velká voda poškodila část infrastruktury města, především komunikace a dešťovou kanalizaci. 

Mimořádná rána pro napjatý rozpočet

Nejvážnější je situace v ulicích Na Skřivanech, V Horách, U Trianglu, U Jánského kamene, Rychtářská a Fibichova.

„Pro rozpočet města to představuje mimořádnou zátěž. Proto jsem požádal o pomoc ministry Havlíčka a Dostálovou, aby stát pomohl a přispěl nám na opravu infrastruktury. Konkrétně potřebujeme alespoň 70 milionů,“ sdělil primátor města Jaroslav Zámečník. 

Podle něj navíc průzkum na místě prokázal, že k přetížení kanalizací došlo i tím, že na ni své septiky načerno připojili někteří majitelé okolních nemovitostí, aby se vyhnuli platbám za jejich vyvážení. 

Mimořádný týden zažili i hasiči. V úterý a středu vyjížděli kvůli silnému větru k vyvráceným stromům a strženým střechám. O víkendu je pak čekalo odčerpávání vody z domů a silnic nebo evakuace táborů i částí vesnic. Celkem za celý minulý týden evidují více než 450 zásahů.