iDNES.cz

Památník padlým vojákům už pomalu roste, bude ale střízlivější

  8:22
Pomník v 1. světové válce padlým Liberečanům za 4,4 milionu korun vyrůstá na městském pozemku za libereckým Decathlonem ve čtvrti Růžodol. Vzniká z iniciativy libereckého spolku Archa 13 a za přispění ministerstva obrany.

Památník již vyrůstá. Hotový bude na jaře. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Se slavnostním otevřením pietního místa, které leží v prostoru někdejšího zajateckého tábora, se počítá příští rok.

Původní ideu, kdy do svinutého zrezivělého plechu budou vyryty stovky jmen padlých, vymyslel architekt David Vávra. Počítal ale se složitější a nákladnější koncepcí památníku, jímž měla například protékat voda. Současná podoba doznala řadu změn, památník je střízlivější. Základní myšlenka ale zůstala.

Corten, neboli speciální druh oceli o průměru čtyř metrů, pokryje 46 rudých desek, do nichž bude do měsíce vyryto 1100 jmen padlých s daty úmrtí. Už nyní ale badatelé Archy 13 za využití dat vojenského historického ústavu ztotožňují v pětatřiceti libereckých čtvrtích další jména vojáků. 

„Už teď máme rozpracovaných dalších dvě stě jmen. Ztotožňování jmen padlých není jednoduchá práce, prameny se někdy rozcházejí. Další jména budou v následujících letech přibývat,“ řekl za Archu 13 Petr Brestovanský.

Skládku vystřídají chodníčky s naučnou stezkou

Ministerstvo obrany dá na pomník 1,9 milionu korun, zbytek zaplatí Archa 13. Město Liberec poslalo 1,2 milionu korun na rekultivaci části pozemku, na němž byla dříve skládka. Zpustlý pozemek se teď upravuje. Archa 13 počítá s tím, že v místě vybuduje chodníčky s naučnou stezkou. Okolí pomníku také doplní cedule s pěti příběhy konkrétních vojáků či stožáry na vlajky.

„Slavnostně bychom chtěli pietní místo otevřít na jaře. Rádi bychom, aby se tu připomínaly významné události, například Den válečných veteránů. Chceme ale také, aby tu Liberečané trávili volný čas a zároveň aby tu našli i poučení z historie svého města,“ uvedl Brestovanský.

Zajatecký tábor, který se v těchto místech na ploše 284 hektarů rozprostíral, zaujímal zhruba prostor dnešního letiště, Globusu a Bauhausu.

Autor:
zpět na článek