Němci hledají Čechy, kteří na falešné doklady vybrali v bankách tisíce eur

  12:52
Po třech Češích, kteří si díky podvodům v německých bankách přišli na statisíce korun, pátrají policisté ze saského města Görlitz. Dva muži a jedna žena pomocí padělaných občanských průkazů vybrali celkem 12 500 eur.

Německá policie pátrá po Češích, kteří podvodem získali statisíce korun. | foto: Polizei Sachsen

Trojice podle zjištění policie vybírala peníze v době od června 2018 do ledna 2019.

„V šesti případech se dva muži a jedna žena, nezávisle na sobě, pokusili ve městech Görlitz, Heidenau, Kamenz a Dresden pomocí padělaných českých občanských průkazů získat výběrem z firemních kont finanční částky. Ve třech případech se jim to podařilo a způsobili škodu v hodnotě 12 500 eur,“ přibližuje policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Podvodníci se vydávali za zplnomocněné k nakládání s firemními konty nebo za jednatele českých firem. Při svém jednání hovořili česky.

„Podezřelá žena na počátku listopadu 2018 v pobočce spořitelny ve městě Heidenau podvodným jednáním neoprávněně získala částku 2,5 tisíce eur.
Dva muži společně v prosinci roku 2018 získali ve dvou pobočkách spořitelny ve městě Kamenz vždy 5 tisíc eur,“ zmínil Robovský.

Muž s krátkými vlasy se objevil ještě v dalších třech peněžních ústavech, ale tady vždy vyšlo podvodné jednání najevo a k výběru hotovosti nedošlo.

Tyto pokusy provedl nejprve v polovině června 2018 v pobočce německé banky v Görlitz, na počátku listopadu 2018 se pokoušel vybrat další peníze ve spořitelně v Heidenau.

Muž byl spatřen také v drážďanské pobočce spořitelny na počátku ledna 2019, kde se pokoušel získat další finanční hotovost.

Policisté nyní žádají veřejnost o spolupráci při pátrání po podvodnících.

Popis pachatelů

  • Podezřelá žena je ve věku 30 až 40 let. Měla dlouhé tmavé vlasy se zesvětlenými konečky. Na sobě měla brýle s tmavými obroučkami, džíny s bílým opaskem, černo-bílou tašku, hnědé kozačky a hnědou bundu. Kromě toho měla na pravé ruce dva prsty v dlaze zavázané obvazem.
  • Jeden z podezřelých mužů měl velmi krátké vlasy a plnovous. Je mu asi 35 až 45 let.
  • Jeho pravděpodobný komplic je ve věku zhruba 40 až 50 let a měl dlouhé, řídké hnědé vlasy a k tomu nosil tmavé brýle.

„Kriminální policie vyšetřuje tyto události jako podvody. Na žádost Státního zastupitelství Görlitz rozhodl soudce soudu v Görlitz o zveřejnění pátrání po neznámých pachatelích současně se zveřejněním jejich fotografií z bezpečnostních kamer,“ dodal Robovský.

Případní svědci se mají přihlásit na operačním středisku policejního ředitelství Görlitz na telefonním čísle +49/ (0) 3581 468 – 100 nebo na kterékoli služebně saské policie.

Autor: