Mladík slíbil seniorce radit s energiemi, místo toho ji obral o 160 tisíc

  10:36
Mladý muž z Liberce nasliboval osamělé seniorce, že jí poradí v oblasti energií. Za neexistují nedoplatky od ní pak získal 160 tisíc korun, čímž se podle policie dopustil podvodu. Nyní mu hrozí až pět let ve vězení.

Dobu, kdy vzrostly ceny energií a začaly ohrožovat české domácnosti, zneužil čtyřiadvacetiletý muž z Liberce.

Již v roce 2019 uzavřel smlouvu s nyní třiasedmdesátiletou osamělou seniorkou o tom, že jí bude za úplatu poskytovat energetické poradenství.

Od podpisu smlouvy se u jejích domovních dveří přitom ukázal poprvé až v červnu loňského roku a tvrdil jí, že svému dodavateli energií dluží za spotřebu elektřiny 100 tisíc korun, které musí neprodleně uhradit.

Nabídli muži převoz do domova seniorů, pak ho okradli o celoživotní úspory

„Paní mu věřila, a aniž by jí předložil nějaký doklad o vyúčtování záloh, vyzvedla ve své bance požadovanou hotovost a předala mu ji na smluveném místě. Doklad o převzetí peněz po něm přitom nepožadovala,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Muž za to seniorku odvezl autem domů a ujistil ji, že se o urovnání záležitosti s údajným dluhem postará. Ve skutečnosti si ale peníze nechal, a když mu v září došly, přišel si k ní pro další. Tentokrát s legendou o tom, že dluží 60 tisíc korun na nedoplatku za plyn.

„Seniorce se zdála i tato částka velmi vysoká, ale vzhledem k tomu, že se ve veřejném prostoru neustále mluvilo o závratných platbách za energie, přijala tuto zprávu s naprostou odevzdaností a požadované peníze mu opět svěřila za účelem vyrovnání údajného dluhu,“ zmínila mluvčí.

Dcera měla jasno

Tentokrát si ale seniorka na vysoké doplatky postěžovala dceři. Té bylo hned jasné, že se její matka stala obětí podvodníka. Oznámení na neznámého pachatele podala seniorka 28. září loňského roku a na případu začali pracovat liberečtí kriminalisté.

Těm se samozvaného poradce podařilo vypátrat a usvědčit ho z podvodu. Za okrádání seniorky ho soud může poslat až na pět let do vězení.

„Pokud má někdo podobnou zkušenost, měl by se obrátit na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158 a případ nám ohlásit. Nelze totiž vyloučit, že seniorka z Liberce není jedinou obětí. V této souvislosti dále apelujeme na to, aby si lidé fakturu s vyúčtováním za odběr elektrické energie či plynu vždy nechali ukázat a přesvědčili se o tom, že je skutečně vystavená jejich dodavatelem energií,“ dodává policejní mluvčí.

Autor: