Seniorům i zdravotníkům pomáhají chytré podložky, zamezují proleženinám

  7:52
Chytré podložky monitorují životní funkce seniorů a omezují vznik proleženin. Domovy důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem a v Rokytnici nad Jizerou nyní testují pokrokové technologie z královéhradecké univerzity.

Ing. Richard Cimler, Ph.D. a Martina Valášková, ředitelka Domova důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem | foto: DD Jindřichovice pod Smrkem

Podložky zhruba o velikosti poloviční matrace mají omyvatelný obal, jsou napojené na elektřinu a podle ředitelky domova klienty, kteří jsou nepohybliví a většinou nekomunikují, nijak neruší. Naopak, pomáhají jim.

„Využíváme je především na zaznamenávání pohybu klientů na lůžku, kteří trpí demencí nebo Alzheimerovou chorobou. Musíme je polohovat, abychom předešli proleženinám. A podložka nám dává informaci, zda k polohování klienta došlo,“ popisuje Martina Valášková, ředitelka jindřichovického domova důchodců.

Ležící seniory zde polohují zhruba jednou za tři až čtyři hodiny. „Každý se však polohuje jinak, vždy je to na domluvě s lékařem, zdravotní sestrou či zdravotníkem,“ dodává.

Papír nahradil tablet

Dosud předcházeli proleženinám tak, že zaměstnanec, který klienta napolohoval, zapsal podrobnosti do papírové dokumentace spolu s časem a svým podpisem. Papír nyní nahradily chytré podložky a tablet, který automaticky sbírá informace. Kdyby nastala velká proluka mezi polohováním, dokáže na to zaměstnance upozornit.

Digitální data slouží nejen pro pečující personál, ale také třeba jako nezvratný důkaz rodinám, které by zpochybňovaly poskytnutou péči. „Na papír to může napsat kdokoliv, ale informace, které shromažďuje tablet, nelze nijak změnit,“ konstatuje Valášková s tím, že v současné době se s podložkami a získanými daty v domově teprve učí zacházet.

„Systém na tabletech je sice jednoduchý, ale zaškolení veškerého personálu i práce s reporty bude chvilku trvat,“ míní Valášková, která vnímá největší přínos technologie v omezení zdlouhavého papírování a administrativy.

Podložky budou testovat následující měsíce. Rozhodnutí, jestli je domov důchodců v budoucnu pořídí, bude záviset nejen na reakci klientů a rodin, ale i na zpětné vazbě zaměstnanců. Ty jsou zatím pozitivní.

Podložky ve dvou domech pro seniory na Liberecku a Jablonecku nainstaloval Richard Cimler, vedoucí Centra pokročilých technologií Přírodovědecké fakulty královéhradecké univerzity. Jeho tým se věnuje tvorbě senzorických systémů, které monitorují lidi.

Novinkou jsou i senzory vzduchu

Testovací režim v domovech seniorů probíhá s finanční pomocí projektu Agentury regionálního rozvoje – EDIH Northeast Bohemia, který pokryje 75 procent nákladů na monitoring. Domovy seniorů zejména v Libereckém a Královéhradeckém kraji mohou nyní ve zkušební době testovat kromě podložek také senzory, které vyhodnocují množství CO2 ve vzduchu, vlhkost či teplotu prostředí nebo nositelné senzory.

„Monitoringem osob a prostředí se zabýváme již přes deset let. Snažíme se přicházet s novými technologiemi, které usnadňují práci a přinášejí větší bezpečí a jistotu díky automatickému sběru dat, vyhodnocování a předávání informací s co nejmenší zátěží pro ošetřovatele,“ shrnuje Richard Cimler z Centra pokročilých technologií.