Vedení Liberce vypovědělo koaliční smlouvu ODS, obviněný náměstek rezignoval

  12:56,  aktualizováno  20:54
Liberci už vládnou jen tři strany místo čtyř. Starostové pro Liberecký kraj společně s ANO a Českou pirátskou stranou dnes vypověděly ODS koaliční smlouvu. Stalo se tak po událostech předchozího týdne, kdy policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahovali na liberecké radnici a obvinili dnes už bývalého náměstka Petra Židka z ODS.

Kvůli nastalé situaci mimořádně zasedli zástupci vedení města v pondělí večer. „Za této situace už nemůžeme s ODS ve vedení města spolupracovat, protože ztratila naši důvěru. Po událostech z minulého týdne jsme se dnes sešly tři koaliční strany a dohodly jsme se, že vypovídáme koaliční smlouvu čtvrtému koaličnímu partnerovi ODS. V tuto chvíli ODS vypadává z naší koalice, všechny tři strany si potvrdily, že mají zájem dál spolupracovat,“ uvedl po zasedání primátor Liberce Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

„Jsme jednotní v tom, že jestliže zde existovaly nějaké klientelistické vazby, tak je rozhodně chceme definitivně přetrhat. Jestli v gesci (Petra Židka, pozn red.) něco takového existovalo, tak se na to podíváme,“ ubezpečil Zámečník s tím, že oslovil protikorupční organizaci Transparency International. „A to proto, aby nám pomohli v nastavení dalších procesů, ale i v objasnění toho, co kde mohlo nastat.“

Resort bývalého obviněného náměstka Petra Židka, tedy správa majetku a sport, má nyní na starost právě primátor Zámečník. „Už jsem svolal komisi pro hodnocení pro výběr dodavatele bazénu, protože se musíme věnovat námitkám, které přišly. Převezmu i funkci předsedy této komise. Zároveň přebírám celou agendu sportu.“

Koaliční strany nyní povedou debatu o tom, která ze stran následně převezme tuto gesci a obsadí uvolněné místo v Radě města Liberce. „Blíží se nám zastupitelstvo, tak když vše dobře půjde, tak bychom mohli doplnit jedenácté místo v radě už na zastupitelstvu,“ dodal primátor.

Židek na svůj post rezignoval

Obviněný Petr Židek rezignoval na svůj post náměstka, radního a předsedy dozorčí rady dopravního podniku v pondělí ráno. Jeho rezignaci zaslalo tiskové oddělení liberecké radnice dnes po poledni.

„Vzhledem k tomu, že nechci narušovat práci současné koalice, jsem dnes 15. dubna 2024 v 9 hodin ráno předal primátorovi města rezignaci na pozici náměstka primátora a člena Rady města Liberce a také na pozici předsedy dozorčí rady Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou,“ píše v prohlášení Židek.

„Nadále zůstávám řadovým zastupitelem a jsem připraven stále podporovat současnou koalici a její programové prohlášení. Budu se hájit právní cestou a své jméno zcela očistím. I nadále jsem vázán mlčenlivostí, proto nebudu celou kauzu dále jakkoliv veřejně komentovat,“ doplňuje.

Židka viní z přijetí úplatku

Židka policisté zadrželi minulý týden v úterý a obvinili ho z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu za to až 12 let vězení.

„Snažil se ovlivňovat rozhodování města Liberec ve věcech, které se dotýkají společností majetkově či personálně propojených se společností Syner Group. A to jak na základě pokynů Petra Syrovátka, tak i z vlastní iniciativy. Petr Syrovátko mu jednak za tuto činnost přes společnost T i V od dubna 2019 do ledna 2023 nechal převést na bankovní účet částku 1 700 650 Kč,“ píšou policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v dokumentu, který má redakce k dispozici.

9. dubna 2024

Židek dále podle detektivů získal i lukrativní bydlení. Syrovátko mu nabídl byt, který byl v katastru napsán na jeho dceru, v projektu Nový Perštýn bez složení patnáctiprocentní kauce. Část peněz navíc podle policie šla z hypotéky fiktivně pořízené na rekonstrukci Židkova rodinného domu. „S tím, že tuto finanční částku mu následně uhradí Petr Syrovátko,“ doplnili policisté.

Dostal miliony i lukrativní byt. Náměstek poslouchal podnikatele na slovo

Byt podle nich byl jednoznačně odměnou politikovi za to, že prosadil při schvalování projektu co nejvýhodnější podmínky pro developera.

Předseda představenstva stavební a developerské firmy a prezident hokejového klubu Bílí Tygři Liberec Petr Syrovátko tvrdí, že nic z tvrzení policie není pravda. Stejně odpověděl i Židek na telefonát redakce. „Asi nečekáte, že vám k tomu budu něco říkat a reagovat, podepsal jsem mlčenlivost. Nehodlám nic komentovat,“ řekl portálu iDNES.cz.

ODS zrušila Židkovi i Syrovátkovi členství

Výkonná rada ODS v reakci na obvinění zrušila v pátek večer členství ve straně Židkovi i Syrovátkovi. „Zároveň rozhodla o zrušení místního sdružení Liberec, čímž došlo k jeho zániku,“ uvedl mluvčí strany Jakub Skyva.

Podle něj výkonná rada nejprve Židka vyzvala, aby vyvodil důsledky a rezignoval na své funkce, což odmítl. „Ve stejné věci byl Petr Syrovátko vyzván k pozastavení členství. Oba pánové výzev neakceptovali, proto Výkonná rada ODS využila těchto mimořádných nástrojů,“ doplnil Skyva.

Liberecká korupční kauza má tři větve. V první si kvůli podezření z korupce při zadávání veřejných zakázek na opravy silnic ve městě obvinění vyslechlo šest lidí. Z toho ve vazbě skončil vedoucí odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáš Hýbner a spolumajitel liberecké firmy Investing CZ Josef Nadrchal.

Druhá větev se týká právě náměstka Židka a podnikatele Syrovátka. A ta poslední, v níž zatím nebyl nikdo obviněn, pak plánované stavby krajské fotovoltaické elektrárny v Ralsku na Českolipsku. Kvůli tomu vyslýchala policie hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (Starostové pro Liberecký kraj), zabavila mu mobil a počítač. Půta tvrdí, že podal vysvětlení a je přesvědčen, že se ničeho trestného nedopustil.

Autor: